| X3YONUT3X a întrebat:

Cum scap de igrasie, stau la bloc si am dat cu f f multe solutii dar a aparut iar. Ajutati-mahappy

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tratamentele de mai sus rezolva efectul, nu si cauza.
Cauzele igrasiei sunt umiditatea crescuta si suprafetele reci pe care vaporii de apa condenseaza (peretii exteriori). Masurile pe care trebuie sa le iei sunt asadar de doua categorii: termoizolarea peretilor pentru ca acestia sa nu mai fie foarte reci, respectiv reducerea umiditatii din casa (ideal ar fi sa ai un higrometru, umiditatea recomandata fiind undeva in jur de 50%).
Pentru termoizolare, recomandat ar fi sa dublezi peretele cu rigips plus vata minerala, dar o solutie rapida, fara santier in casa si cu costuri reduse este acoperirea peretelui exterior cu placi de polistiren, cu ajutorul unui adeziv la tub (ca si siliconul). Pana la urmatoarea zugravire, aspectul peretelui nu va fi unul deosebit, dar totusi polistirenul arata mai bine decat mucegaiul.
Pentru reducerea umiditatii: hota de bucatarie, gatitul cu usa la bucatarie inchisa, evitarea uscarii hainelor in camera, aerisirea de cateva ori pe zi, in reprize scurte, utilizarea unui dezumidificator samd.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Si eu am avut probleme dar pana cand nu am izolat apartamentul nu am putut scapa de ea

| superdorex a răspuns:

Tratamentele chimice - de exemplu tencuielile antiigrasie - care opresc circulatia in stare lichida a apei prin materialele poroase.

Pentru interiorul locuintei exista si metode de combatere cu ajutorul unor lichide obtinute prin dizolvarea in apa a unor grunduri pe baza de copolimeri acrilici. Pregatirea suprafetelor va fi realizata printr-o periere foarte buna, eliminandu-se urmele de alge sau muschi vegetal. Dupa uscarea lichidului respectiv poate fi aplicata o vopsea lavabila care ataca mucegaiul.

Implantarea in ziduri a unor electrozi care resping umezeala. Aceasta varianta este destinata cladirilor expuse unui grad inalt de umezeala. Cea mai buna metoda pentru combaterea igrasiei este mentinerea unui echilibru vizavi de umiditatea casei.

Pana in prezent, nu au fost descoperite metode universal valabile de combatere a igrasiei si mucegaiului, ci doar variante pentru cazuri concrete. Totusi, cea mai buna metoda impotriva igrasiei ramane prevenirea prin: aerisirea camerelor, iar in cazul caselor noi, orientarea eficienta a cladirii fata de punctele cardinale.

| mogaldeataaaaa a răspuns:

Te muti in alt apartamentbig grin