| Broadband a întrebat:

Cum scot urmele de scotch? am cumparat un tv lcd si pe rama televizorului era dat cu scotch, eu stiu ca se da cu o folie ca aceea de pe ecranele telefoanelor, bun: am luat scotch-u si acum au ramas niste urme lipicioase. am incercat cu spirt medicinal si degeaba, apa calda, tot degeaba, cineva mi-a recomandat cu benzina sau diluant, dar mi se pare prea violenta benzina. materialul e de un negru lucios. voi ce credeti? cum scot petele? o zi buna!

7 răspunsuri:
| tvictory68 a răspuns:

Alcool tehnic

| Broadband explică:

Deci nu e pe ecran, urmele sunt pe rama tv-ului. rama aia cu negru lucios.

| Jadis a răspuns:

Da stiu si eu am un TV la fel. Mama le-a scos ci diluant (merge de fiecare data) sau cu acetona. Daca nu vrei asa mai poti incerca cu o carpa moale uda si cu sapun. Insa nu freca prea tare sa nu se duca luciul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu mare grija!? sa nu julesti ecranul!

| allleeeee a răspuns:

Cu o solutie de curatat geamuri sau universala.
Sau poti incerca cu ceva din plastic ce nu zgarie.

| playstow a răspuns:

Cel mai indicat este sprayul PRONTO antistatic(albastru). nu folosi in nici un caz benzina(ramane o pelicula care se coloreaza si care se va duce mai greu). o alta solutie ar fi spirtul medicinal dau solutiile de geamuri(ajax sau clean e foarte bun). aa si foloseste o arpa care nu lasa scamesau mai grav sa nu aiba rigurozitati sa zgarii ecranul.

| Cezy_5268 a răspuns:

Urmele se indeparteaza, cel putin cele de scotch obisnuit, cu white spirit(asta am folosit eu) dar cred ca merge si cu petrol lampant; eu am curatat plastic, pentru. suprafete lacuite trebuie incercat intai in mic, sa nu se matuiasca vopseaua...