| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza pretul unei case? Daca vrei s-o vinzi

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu se calculează, ci se estimează. Pe baza preturilor caselor similare din zona si mai ales a tranzacțiilor anterioare din zona.

| sierra1 a răspuns:

Pretul nu se calculeaza!
------------------------------------
Piața determină, stabilește prețul. Adică balanța dintre cât vrei tu pe ea și cât îți oferă un eventual cumpărător (jocul numit cerere și ofertă)

| Lioana a răspuns:

Pretul nu se calculeaza. Se estimeaza in functie de valoarea pietei, valoare care este fluctuanta. Vezi pe internet pe site-urile de anunturi imobiliare la ce pret se vand case similare cu a ta in privinta locatiei, materialului din care e facuta, rezistentei la cutremure, suprafetei, finisajelor si dotarilor. Locatia e cea mai importanta: nu e totuna daca casa e in Bucuresti sau in Alba Iulia. Pretul se poate schimba de la o luna la alta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se estimeaza in functie de valoarea ei, la tara e mai ieftin in unele locuri iar in altele mai scump, la mine in sat cu 5000 euro iti iei o locuinta buna cu teren intravilan.

| ziftode a răspuns:

Intr-adevar se estimeaza, insa asta inseamna practic ca, cel care face estimarea stie piata si a vazut o tona de proprietati (are experienta) deci stie cam care ar fi pretul la ce ai tu, totusi e se iau in calcul multe chestii, cum ar fi:
pretul imobiliarelor in zona (in Cluj DOARE cat de mare e, in satul Homoraciu ghe Vale, s-ar putea sa ti se para ca e mai nimic)
daca e la drum asfaltat
daca e in centru
daca are utilitati greu de tras (internet-ul si telefonia nu sunt greu de tras, insa pot sa fie, in satul mai sus mentionat unde nu ai nici acoperire 3g, dar curent, gaze, apa si canalizare, SUNT)
in ce stare e casa, renovarea interioara/exterioara/structurala
vecini (tigani, ai putea face o renovare interioara foarte buna, dar nu poti sa faci structurala, chiar daca ai putea primi bani de la stat, pentru ca vecinii din imobil au un bat infipt pana sus unde soarele nu pantrunde si nu vor sa se mute temporar, asa ca, cladirea e cu bulina rosie si nu ai ce sa faci)
etc., etc., ETC.

| AlexSalling a răspuns:

Pretul unei case, depinde si de dimensiunea (mp) casei, imbunatarile ei. Vezi pe pretul pietei cat costa o casa cu imbunatatiri mai multe sau mai putine, si calculezi pe metrul patrat. Depide si daca vrei sa o vinzi mobilata, unde se afla.