| eddietpu a întrebat:

Cum se curata tuciul dupa ce s-a folosit cu prune pentru gem? Ma intereseaza o metoda mai din batrani, nu substante d'astea noi...ca nu prea dau rezultate. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apa cu cenusa si cu buretele de sarma.

| eddietpu explică (pentru Salontanul):

Iti multumesc inca o data, am incercat in seara asta si chiar a dat rezultate.

| Salontanul a răspuns (pentru eddietpu):

Cu placere. Multumesc si eu pentru apreciere.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
dupa ce il golesti de continut, umple ceaunul cu apa sa se moaie, apoi se curata usor cu burete abraziv, nu burete de sarma ca "ranesti" peretii ceaunului, poti pune un pic de soda caustica/ si ce au enumerat cei 2 useri.
O zi bunahappy

| Salontanul a răspuns (pentru caramela):

Peretii ceaunului sunt din smalt sau tuci. Nu sunt asa sensibili. Se vede ca n-ai prea trait la tara sau n-ai fost pusa la munca. Eu am lucrat de mic. Mai de graba strici cu nisipul desi la asemenea obiect batranii foloseau si nisip.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu nisip mai fin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Apa cu cenusa, dar fara burete de sarma, sa nu zgarii peretii ceaunului.
Te pup!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are nimic. Incearca si ai sa vezi. Eu curat cu burete de sarma de peste 40 de ani.