| Lioana a întrebat:

Cum se fac zugravelile in calciu? As vrea toata procedura, pas cu pas.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se mai poartă. Se bate cu masina de batut calciu sau cu bidinea mai speciala.

| Lioana explică (pentru darrio2007):

Nu ma intereseaza moda. Eu asta vreau.

| Lioana explică (pentru danbnz):

In link-ul dat de tine nu exista raspunsul la ce am mai intrebat eu. Nu vreau sa zugravesc pereti dati deja in calciu. Vreau sa-i fac in calciu. Vreau acele bobite pe perete care actualmente nu exista.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lioana):

Iti scriu pe privat.

| relian a răspuns:

Cu un pistol care are o palnie, in aia pui material de asta si pistolul ala spreiaza material ce il lipeste de tavan, pereti.

Inainte candva undeva in vremuri demult apuse laughing se foloseau bobite din zapada aia de polistiren daca stii ce zic.Acum nu stiu daca le faceai tu marunte din polistiren sau erau dea gata sa le cumperi,alea se amestecau cu ghips,apoi erau suflate pe pereti si tavane.
Personal genul ala de cum sa-i zic ca nu stiu laughing e cel mai timpit,cine a scos metoda aia cred ca n-a avut somn noaptea.

Astazi se foloseste doara ghips sau ce amestec este ala,pentru ca este un amestec special facut,ar trebuie sa il gasesti la magazin sa cumperi.
Eu locuiesc in America si aici numai asa se face, nu gasesti pereti sau tavane fara textura, na uite ca am gasit cuvantul laughing textura se numeste calciu asta ce cauti tu.

Deci aici la magazine gen dedeman gasesti in cutie material de asta, dar eu din ce am vazut se sufla cu pistolul, deci compresor de aer pe pistolul ala ai o cupa mai mare decat la cele folosite pentru vopsit masini, si cu ala se da.

Mie personal stii ce imi place? Mi se pare cel mai bun si mai frumos.Am vazut in centru,Down Town cum zic americanii,la blocurile alea inalte,toate asa au textura de asta,dar dupa ce dai bobitele alea cum zici tu,le lasi nu stiu cat,sa se mai usuce nitel,dar tot ude sa fie si cu o paleta din inox mare le turteste,si iese asa o textura plata,un model

Mie asa imi place,arata mult mai bine decat bobitele alea lasate asa,pplus de asta cand zugravesti este si mai usor la astea turtite decat la cele lalsate bobite.

Daca tu vrei sa dai manual,asta nu am vazut cum se face,dar banui ca trebuie sa ai ceva indemnare si cred,nu stiu sigur se folosesc ceva scule gratare,site,banui zic si eu.
Si cu pistol daca dai tot trebuie sa te pricepi,sa dai cat mai uniform,de nai mana iti iese "opera de arta " laughing
Pe aici se gaseste textura de asta si la spray,in caz ca ai facut o reparatie micuta sa dai acolo sa fie la fel,is pe granulaje diferite.

Deci nu se numeste zugraveala,se numeste textura. Zugraveala este atunci cand dai cu vopsea peretii,care is deja finisati.

Sfatul meu este sa aduci pe careva care a mai facut si se pricepe,sa faci tu nu stiu cat te pricepi,chestia asta nu e ca si vopsitu,de vopsit oricine poate vopsi.

Mergi la dedeman si acolo intreaba, spunbele alora ce cauti, spui ca vrei sa faci textura pe pereti, iar aia or sa stie ce sa iti dea, ori daca nau ce sa iti recomande, ori sa te indrume catre altii.Bafta

| Goete a răspuns:

Eu am zugravit in casa, nu in calciu.
Nu te pot ajuta.

| Simpatic a răspuns (pentru Goete):

De acolo si expresia sa bati calciu pe perete laughing