| DaNa_7993 a întrebat:

Cum se face apretul din amidon din porumb?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Fă apretul singur! Amestecă o lingură de amidon de porumb cu apă. Pune apoi soluţia într-un recipient cu dispozitiv spray. Mai poţi apela şi la apretul din apă cu zahăr. Două părţi zahăr la una de apă.
Amidonul, este un carbohidrat polizaharid produs de plante (porumb, cartofi, orez, grau) esential pentru alimentatia umana.
In alimentele din comert este trecut ca "amidon modificat din porumb", daca dupa extractie trece prin procese chimice.

1 răspuns:
| WhiteChocolate a răspuns:

Sa stii ca mai poti folosi ca apret si apa in care a fiert orezul.big grin