| Coman_Mery_1990 a întrebat:

Cum se face cubajul a citorva scanduri?

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Sa luam cazul unei scanduri cu dimensinile urmatoare :grosime de 2, 5 cm, lungime de 4 metrii si latime de 20 cm, le transformam in acesi unitate de masura, adica metrul si le inmultim.
Obtinem astfel:0, 025x4x0,2=0.02 mc care reprezinta cubajul unei scanduri. Daca au toate aceiasi dimensiune inmultesti cu numarul scandurilor, daca nu, le cubezi pe fiecare in parte.

| viotedy a răspuns:

Daca ai un teanc, asezate exact una langa alta si au aceiasi lungime, masori latimea, inaltimea si lungimea teancului le inmultesti si ai rezultatul. daca au lungimi diferite le faci separat.

| LIN2010 a răspuns:

Daca sunt doar cateva, poti sa faci cubajul la fiecare si apoi sa faci suma lor(lungimea x latimea x grosimea)Succes