| Badea_Alexandra_1991 a întrebat:

Cum se masoara metrul cub de lemne?

Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Se aseaza butucii de lemne unul peste altul si se masoara daca au 1 m lungime, 1 m latime si 1 m inaltime.

20 răspunsuri:
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fel de lemn e, de foc, scandura, etc.

| LIN2010 a răspuns:

Daca te referi la trunchiuri de copac, se masoara diametrul capetelor si se aplica formula matematica pentru volulmul unui trunchi de con. Daca te referi la cherestea, se masoara latimea ''l'', lungimea''L'' si grosimea''g''si se afla volumul''v'' : l x L x g = v (mc).Iar daca te referi lemne de foc acestea se masoara in ''metru ster'' asa cum a raspuns si blakcat99. Mentionez ca 1metru ster = 0. 65metri cubi.RESPECTE...

| Ion_Cristian_1989 a răspuns:

Sunt documente pdf ce expima prin cantarire cati metri steri sau cubi sunt intr-o masina cel mai simplu. Exista pentru fiecare fel de lemn si verde si uscat, din cate imi aduc aminte 1 metru ster are 650 de kg

| Catalin12John a răspuns:

Un metru cub de lemne nu e 1x1x1. 1mc lemne e asa: 1 metru lățime, 1 metru inaltime și 4 metri lungime

| Vel_Rodica_1961 a răspuns:

Cum se masoara metrul cub de lemne de foc de marimi diferite?

| Pogan_Mircea_1957 a răspuns:

Raspunsul e unul singur; 1m L*1ml*1,7mh

| romeo59 a răspuns:

1mlungime. 1m lățime și 1.70 inaltime

| Vieriu_Cornel_1973 a răspuns:

Iti trebuie clupa si carte de cubaj sau faci in metri steri 1.60 m.s = 1mc

| Talica_Valeriu_1966 a răspuns:

Cum se masoaRA METRU STER

| Litvinenco_Claudia_Si_Nelutu_1980 a răspuns:

Cum se masoata metru cub de scandura

| Mihai_Ionut_Ionescu_1988 a răspuns:

Cate lemne intra la un metru cub, lungimea lemnelor fiind 2 m pe 25cm grosime

| Geana_Dorina_1964 a răspuns:

Cum se măsoară m cub de lemne

| Dorin_Miclaus_1973 a răspuns:

Un metru cub de lemn cum se masoara

| Morariu_Riki_1985 a răspuns:

Cat metri ster de lemn am intr-o incapere de 3, 50 metri lungime 2, 50 latime si 2 metri înălțime?

| Dragomir_Nicu_1980_qlkI a răspuns:

Un mc se masoara 1Lu, 1La, 1'l fara aer prin el.

| Deyu_Andrei_1996_p0KX a răspuns:

Cat are un metru cubu