| Lovelypeaches100 a întrebat:

Cum se numesc ialele care sunt inchise tot timpul? Adica dinafara ai nevoie tot timpul de o cheie ca sa intri si dinauntru nu trebuie sa inchizi usa pentru ca tot timpul e inchisa? Cam cat costa si de unde pot cumpara? La casele germanilor am vazut asa si in filme.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Gasesti la magazin, este butuc din ala la care pinu ala ce inchide tot timpul sta in tensiune datorita unui arc.
Cand intri trebuie sa bagi cheia sa poti roti ala sa intre inauntru si usa sa poata fi deschisa. Apoi cand inchizi usa ala deja este iesit in afara aluneca pe toc sau metalul ala si s-a inchis, Si cand pleci nu mai trebuie sa folosesti cheia.

Sint si in RO, erau si pe vremuri ani in urma, cel mai indicat intrebi la magazin, spui ce cauti si aia or sa stie ce sa iti dea.

| nukeyly a răspuns:

Yala automata mecanica de la 50 ron in magazine gen dedeman merlin hornbach, da un link dedicat.