| Daniel26 a întrebat:

Cum se numeste aparatul cu care poti afla rapid dimensiunile unei camere fara sa masori manual, cu metrul? Am vazut ca unii topometristi folosesc. Are un fascicul laser. Multumesc.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lasermetru, telemetru, metru cu laser etc.

| Daniel26 explică (pentru regis):

Merci mult, mult! Vreau sa masor cati m3 are o camera si ca sa nu mai masor camera cu metrul obisnuit, mi-am amintit de aparatul acesta, dar nu stiam cum se numeste. happy

| relian a răspuns:

Laser Distance Measure asa se numeste in elgnelza, in romana nu stiu, dar am vazut la dedeman cai zice Telemetru, ce o insemna laughing poate mai bine iar fi zis laser metru, parca suna ceva mai aproape de cuvantul din engleza si mai aproape si cu inteles in romana.
Am si eu unul dar masoara numa 30 m, voiam sa imi iau unu de sute de metri dar costa balamuc am vazut laughing asa ca ma lasa-i pagubas deocamdata, ca oricum nu masor nimic nici cu asta cel am.Nu doara masoara distata, dar si calculeaza suprafete si volumu unele, altele face si chestii mult mai complicate dar alea is scumpe de te usuca, le folosesc aia din constructii.

| Daniel26 explică (pentru relian):

Multumesc mult pentru info.winking
Acum am vazut si eu ca preturile sunt destul de mari. Cred ca o sa iau unul mai accesibil ca pret mai mult din curiozitate. Oricum, este util sa ai asa ceva in casa pentru uzul obisnuit. Pentru profesionisti insa, merita sa investeasca in unul performant.

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Ca sa vezi cati m3 are o camera nu trebuie sa dai acu mai stiu eu cati bani pentru o scula ca asta.Nu stiu dar cea mai ieftina scula de genu asta, ma refer Bosch sau Dewalt sau alta firma de genu asta costa undeva la 50$, acu sa dau 50 doara sa masor o camera,mai bine dau cu metru laughing Daca ai bani si vrei sa ai e ok, eu am luat dar nu am masurat niciodata nimic laughing am luat cum zici si tu sa am acolo, vorba unui amic, am luat ca nu am avut cand am fost mic laughing Sau cand eram in RO nu am avut, acu daca pot sa am chiar de nu folosesc iau sa fie acolo laughing
Ok ce voiam sa zic, acum nu stiu ce e acolo la voi in RO dar asa ca informatie sa eviti sa cumperi o scula de asta care are beterie incorporata.Nu ca nu ar fi bun, dar daca folosesti din an in paste sau odata la 2-3 ani bateria aia se duce,apoi stai si te uiti ori nu stiu, eu asa fac, evit sa cumpar lanterne, sau scule care au baterii din alea litiu cas scumpe, iar daca folosesti scula din an in paste e f buna una care are baterie obisnuita, alea le scot dupa si le arunc.Bine nu stiu daca sunt scule de genu asta cu acumulator litiu, poate alea profesionale.Am spus asta doar ca idee.Profesionistii cumpara firma laughing

| Daniel26 explică (pentru relian):

Ai intuit bine, as folosi-o rar, dar e buna de avut in casa, pentru masurat cate un perete sau facut diverse calcule, pentru rapiditate mai mult. Vreau sa iau un ventilator pentru baie, de ex, unde nu am geam si am inteles ca nu toate sunt la fel de eficiente si ca trebuie tinut cont si.de volumul de aer care trebuie datscos afara, altfel scoti de 2x bani din buzunar + manopera.

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Ventilatoare ce ai tu nevoie tine si de pret, cu cat este mai scump e si mai bun, adica mai eficient si mai putin zgomotos.Fiecare cumpara de ce bani are.Dar acel ventilator de baie il folosesti doara cand folosesti baia, in rest sta, e mai mult pentru scos aerul care are miros.De regula aceste ventilatoare se monteaza deasupra weceului,cel putin asa sunt montate unde sunt eu, unde fiecare baie are ventilator, nu exista casa, aptm cu baie fara ventilaor, asta pentru ca 99, 99% din baile de aici nu au ferestre.Eu cred ca orice ventilator este bun pentru baie, asta daca e facut pentru acea aplicatie.Ventilatoarele de g enu asta nu consuma cine stie ce curent, iar manopera e la fel indiferent ca e unu scump sau unu de 2 lei.

| Daniel26 explică (pentru relian):

Eu trebuie sa montez unul pentru a scoste aburul din baie si pentru a impiedica sa imi mai intre in cada mirosul de pe coloana de la vecini cand fac mancare sau cand fumeaza. Ii apuca fumatul in baie uneori si daca e noapte si sa zicem ca e iarna, nu poti aerisi mereu. E aiurea la bloc, fara geam la baie. Sper ca un ventilator sa fie evicient din avest punct de vedere. Tu in ce tara locuiesti?

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Dar cum intra mirosu de la coloana de care spui. Mirosu, fumu se ridica sus, tu ai canalu jos, sau despre ce anume vorbesti? Sau vorbresti de aerisirea care este comuna? Asta este naspa in RO ca la un bloc este aerisire comuna si fara ventilatoare pe cladire.Dar macar de sar desfunda, curata acele tevi.Ar putea sa o faca oamenii.Pe bloc sunt tevi la care fiecare aptm este racordat, alea aerisirile.Astea dupa ani buni se pot infunda, adica se depune praf, mai stiu eu ce si nu mai circula aerul asa de bine. Daca tevile alea ar fi curate te asigur ca fumu, mirosu sar duce fara probleme direct sus, nu ar avea cum sa intre la vecini.Bine ca blocurile astea mici nu au ventilatoare pe acoperis.Eu locuiesc in America, iar blocurile alea f inalte asa au.Astea mici de 4-5 etaje nu au, dar stiu ca s e intampla sa fie infundate si vine miros de la vecini.Ori poate ca sunt locuri care nu-s etanse care comunica la comun si ppoate si pe acolo sa intre.
Asa este ventilatoru de la baie elimina mirposu si aburul cand faci dus, asta nu am mai ziso cu aburu, am omis.In America nu prea vezi baie sa aiba fereastra,nici la case nu prea vezi asa ceva laughing la bloc nici pomeneala,se cauta ca camerele,livingu sa aiba fereastra,la baie cum spuneam sunt ventilatoare, nu exista casa, chiar daca are fereastra sa nu aibe ventilator, este ceva obligatoriu aici, nu se da voie, nu-ti da verde sa locuiesti fara sa ai ce zice legea.
Deci ati putea sa curatati tevile de ventilatie daca e.Asa pui ventilator dar ala unde sufla? Doara sa il scoti afara direct, ca del scoti tot in aerisirea aia stiu si eu cat so duce, fortezi dar daca e obturata teava fortezi si ventilatoru.Dar na incerci macar si vezi.

| anonimg a răspuns:

Telemetru cu laser:
https://m.emag.ro/......DQP9V2BBM/
Găsești la Dedeman și alte magazine asemănătoare. Și pe la Lidl mai aduc. Găsești și la peste 600 de lei.