| SporeBox a întrebat:

Cum se planteaza un brad din samanta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2O1MSeL

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cum se planteaza orice alta planta laughing dar daca ai folosit seminte, de ce nu ai pus la locul definitiv semintele, rasareau acolo, acu nu trebuie sa mai plantezi nimic.In sf il plantezi normal,ca pe orice planta,este un puiet de brad,asta e faci o gropita,acum depinde cat de mare este,daca e cu balot ori fara. Daca este fara balot,ar fi bine sa mocirlesti radacinile,restul plantezi ca orice pom, cu sau fara balot de pamant.
Daca nu stii cum se planteaza, pfff lasao balta ocupate cu alte activitati, da cu matura, fa curat pe undeva, lasa pe altii sa planteze laughing

| SporeBox explică (pentru relian):

De unde ai tras concluzia ca deja am incercat sa il plantez sau l-am crescut undeva unde nu voiam? Eu am nevoie de el din samanta nu deja mare. Si eu am cerut sfaturi despre cresterea lui din samanta nu am cerut sa imi explici cum sa fac o groapa si sa pun unul mare acolo. Eu cred ca tu esti ala care nu stie nimic si incerci sa maschezi asta facandu-ma prost si dand alt raspuns. Daca nu sti sa explici ce trebuie de ce mai raspunzi?

| relian a răspuns (pentru SporeBox):

Daca nu asta ai cerut,atunci fa bine si scrie corect,intreaba ce este de intrebat nu tampenii,ca apoi sa vii sa spui ca tu de fapt vrei sa stii altceva laughing
Adica mai pe scurt una este sa plantezi si alta este sa obtii un brad plecand de la samanta.
Deci intrebarea ta trebuia sa sune ceva de genul asta :cum obtin un brad din samanta,sau plecand de la samanta,ceva de genul asta.
Cand spui ca vrei sa plantezi ceva,atunci ai acel ceva,ai planta respectiva.
Cu alte cuvinte tu incurci cuvintele,nu stii ce inseamna sa platezi, ori sa semeni.
Ok atunci iti explic cuvintele astea.
A planta inseamna a ingropa o planta in pamant, a pune acea planta cu radacinile in pamant.
A semana-inseamna a pune in pamant o samanta, din care mai taraziu va iesi o planta.
Ai priceput? Ok daca ai priceput, atunci pune intrebarea si daca se gaseste cineva sa raspunda o sa vezi.Bafta.

| SporeBox explică (pentru relian):

Bine. Recunosc. Poate ca am facut o mica incurcatura acolo dar am specificat de samanta. Salontanul cum a inteles? Trebuia si tu sa fi putin mai atent. Nu dau vina pe tine. O sa spun ca e vina amandurora. Ok? Eu am crezut ca e destul de explicit. Desi nu cred ca am incurcat nimic imi asum si eu o parte din vina.

| relian a răspuns (pentru SporeBox):

Solontanu habar nu are de plante,cand nu ai informatii,cand nu cunsoti termenii gandul te duce fara sa vrei bine acolo, dar asta nu inseamna ca ala a s tiut exact la ce te referi tu, a spus cea spus din pleseneala.
Cand ai notiuni bine stiute sincer eu nu am avut cum sa deduc, nici nu se deduce altceva din intrebarea ta.
Si daca cauti cuvantu in dictionar o sa vezi ca eu am dreptate.Stiu despre ce anume vorbesti tu,da uneori poti deduce in fraza mai multe optiuni, dar in cazul de fata asa ceva nu exista.
Cum plantez un brad din samanta? Asta arata clar ca tu deja ai bradu, daca e sa analizam fraza ta, ori intrebarea.Deci asa din cate romana cunosc analizand fraza asta se deduce ca tu deja ai un brad din samanta si doresti sa il plantezi.
Faptu ca ai bagat in fraza cuvantu samanta,asta nu arata nimic, sau arata doara faptul ca bradul tau este obtinut dintr'o samanta, nu arata sau nu da posibilitatea unei alte interpretari.
Daca crezi ca nu am dreptate, cauta pe cineva mai priceput si intreaba.Intreaba la scoala, in caz ca inca esti la scoala, un profesor de romana.

Asa sa iti zic acum cum obtii un brad din samanta, trebuie sa scriu ceva mai mult.Nu stiu daca ai deja semintele,ori daca le ai trebuie sa stii de cati ani sunt,semintele de conifere nu au o germinatie de lunga durata. Daca intentionezi sa mergi sa cauti seminte,trebuie sa stii cand si cum,daca le cumperi din magazin,la fel reb sa te uiti la data expirari sau data cand au fost culese si etc.
Acum dao incolo de vina,asta e,conteaza ca vrei sa obtii brazi din seminte si nu stii cum.
Ok sa iti povestesc cate ceva despre brad.
Bradu face conuri care stau pe ramuri in pozitie verticala,adica nu stau atarnande ca la restul coniferelor ci stau pe ramura cu baza conului, ca si cum ai pune un con pe masa, asa stau conurile la brad prinse de ramuri.
De asemenea trebuie sa stii ca conurile la brad nu raman prinse, ori sa cada jos ca si con.Conurile de brad se maturizeaza prin septembrie, octombrie in tara noastra, dupa care acei solzi de pe con cad, deci cad solzi singuri si ramane prins pe ramura doara axul conului.Cand vezi asa un conifer ca are lumanari pe ramuri sa stii ca ala este brad laughing. conurile devin lumanari ca vine iarana, vine craciunu si stii cum era inainte puneau oamenii lumanari in brad laughing Glumesc dar asa se intampla, ma refer ca ramane axu, am glumit doara cu lumanarile laughing.
Ok mai departe.Semintele la conifere stau in acel solz,fac parte din acel soslz,deci tu trebuie sa cauti acei solzi care au cazut din brad,sunt pe jos in exact perioada asta.
Acum, unia solzi au seminte, altii nu au, nu toti solzii aia au si seminte.In general sozii de la baza conului, aia mai mari ar trebuie sigur sa poarte seminte, fiecare solz are o singura samanta.Acum daca cauti de exemplu solzi in orase, ca sunt brazi sin la oras, iar daca locuiesti intr-o zona de campie posibilitatea sau sansa sa gasesti seminte in acei solzi depinde de cum a fost anul, adica daca a fost ploios destul sau nu.In conditii de seceta conurile alea nu mai fac seminte, deci toti sozii aia or sa fie fara seminte.Asta asa sa stii ca idee.
Cum stii daca au seminte solzii? Pipai,strang intre degete acel solz la baza,deci catre baza lui si daca simti asa o ridicatura,ceva bombat atunci aia,acolo se afla samanta.Dai coaja la o parte si vei putea scoate samanta.
Deja ai samanta de brad ai facut rost de ea.Cel mai simplu este sa o cumperi,scapi de toate informatiile astea, desi e bun sa mai si cunosti asa cate putin cate ceva.Zic eu.
Am uitat sa zic in cazul in care vrei sa recoltezi tu semtile, te duci inainte ca conurile sa se dezmembreze si le iai tu din brad asa si si con, te duci la inceputu lu septembrie de exemplu si le culegi.Asa dca au cazut este mai greu sa cauti solzii aia pe jos.
Este mai bine sa recoltezi conurile.De ce zic asta? Pentru ca nu toti solzii au seminte si pentru ca nu toate semintele sunt fertile,adica bune,in general cele dispre varful conului,chiar daca solzii aia au seminte alea sunt sterile de regula.Dar depinde de cum a fost anul ce precipitatiic e mancare a avut acel brad.
In sf am ajuns sa zicem ai semintele.
Se pot semana toamna sau primavara,cum dorsti,desi se prefera primavara, asta din motive de temepratura, avand in vedere ca ai semintele in octombrie, daca vin ingheturi devreme atunci poate afecta acea semanatura.
Sau faci cum doresti.Primavara se seamana in luna april-mai,intr-un adapost gen solar,sau faci tu asa un mic tunel miniatur,ori daca semeni doar cateva seminte,faci un con din folie de plasic si aseszi pe semanatura,pe locu unde pui semintele.
Daca le semeni primavara tii semintele la rece,nu la temp sub zero,dci la rece undeva si sa aiba aer,nu inchise in borcan, le poti pune intr-un saculet de panza sau daca ai doara cateva seminte si asa undeva in dulap, in camara, undeva unde e racoare dar fara sa inghete.
Primavara in aprilie -mai pui semintele alea la inmuiat in apa.stiu si eu pui un capac de borcan, pui vata imbibata in apa si pe acea vata asezi semintele si le tii acolo 24 de ore sau si 30 de ore.
Le poti tine si in nisp dar nu are rost sa te complici.In sf dupa 24 de ore semintele sunt umectate, numai bune de semanat.Le poti semana la locul definitiv daca vrei, sau cum am zis intr-un alt loc peste care pui acel con de folie.Si la locul definitiv tot pui acel con in capul semanaturii, sa tina umiditatea ceva mai ridicata si caldura, asta face acel con.De ce zic ca poti semana la locul definitiv? Adica unde o sa stea acel brad? Pentru ca atunci cand semeni ceva si lasi acolo,radacinle vor fi drepte, se vor duce adanc in pamant, ai acea radacina vericala care coboara in pamant adanc, daca intelegi ce zic.In cazul in care semeni intr-un loc dupa,s,coti si plantezi,aha plantezi, deci de abia acum plantezi acel puiet de brad altundeva, radacinel lui majoritatea vor fi trasante, adica asa mai la supafata sau in diverse unghiuri copboara in pamant.Cu alte cuvinte este mai tapan, mai puternic un copac care sta acolo la locul lui din samanta decat unu plantat.Dar asta conteaza mai putin si nici nu vei observa tu cine stie ce diferente.De regula se planteaza, adica se obtin intr-un loc si se scot si se plabteaza dupa la locul definitiv.
Ok deci alegi locu si semeni.Semanatu nu se face foarte adanc, samanta nu este foarte mare, stiu si eu semeni asa cam la 1 cm adancime, atat cat pamantu sa acopere samanta, bine nici sa ramana descoperita, sa se vada.Pamantu trebuie sa fie foarte afanat,eventual daca semeni la locul definitiv,aduci o mana de pamant de frunze,pamant de padure cum zic oamenii,ala este mai afanat.
Dupa asezi acel con peste,dar inainte uzi asa usor,apa sa ju balteasca,pui conu ala in cap infipt in pamant sa nul ia vantu si lasi asa.Din cand in cand verifici la stiu si eu cateva zile sa vezi pamantu ala sa nu se usuce rau,bagi apa,mentii pamantu ala reavan,adica umed,dar nu sa musteasca de apa.
Cand rasar bradutii fctie de cum e vremea ori scoti conu ala ori lasi daca e frig,dar folia aia sa fie transparenta,cand plantutele rasar daca nu au lumina suficienta se alungesc.Dar daca semeni in mai,pana rasar pana una alta cred ca deja vine mai cald,dar acum depinde si de zona. uneori vine un inghet tarziu si s-a dus de sufelt ori o bruma de aia tarzie,de aia e ste bine cu conul ala.
Daca semeni la locul definitiv, pui mai multe seminte, ceara daca ies mai muti puieti lasi acolo tot anul si anul urmator scoti toti si lasi numa unu acolo, dar semeni mai multe seminte sa fii sigur ca una macar va incolti.

Cam asta este asa in mare.Am scris atat, pentru ca nu stiu ce anume vrei sa stii sau cate stii tu despre plante, despre brazi.Deci stiu ca e mult scris,poate o sa te plictisesti,dar cauti si retii si tu ce te intereseaza,asta daca gasesti ceva ce crezi ca trebuie sa stii ori sa faci.
Bradu se mai inmulteste si prin butasi si prin altoire,asta asa ca idee.
Bafta si sper sa obtii bradutii aia. Apreciez oamenii care fac chestii de genul asta,adica planteaza un om,un copac, e cava sa pui un arbore undeva si peste ani sa-l vezi mare si frumos, te simti bine, zic eu.Mai ales in RO unde toti taie tot laughing.
Fac o paranteza, mama avea un nuc, avea cred unde la vreo 15 ani,mare frumos, era asezat undeva unde nu incurca pe nimeni.O sun zice cred ca tai nucu ala.Zic pai de ce? Sa il bag pe foc laughing zic nu tai nimic iti trimit eu bani sa cumperi lemen, lasa nucu acolo. Zice ok il las. Dupa sun odata pe sora mea zic, mama ce face? Oai a taiat nucu ala si acu il cara laughing ce scandal i-am facut laughing a zis sa no mai sun deacu laughing ca am certato.Si nu mai are absolut nici un arbore in jur, dar sta nucu ala in capu ei o apasa probabil.Ok man bafta.

| SporeBox explică (pentru relian):

Multumes! Nu e nevoie sa intreb alte persoane. Oricum noi ne sustinem ideile. Dar mai bine o lasam moarta si ne imaginam ca raspunsul pe care l-ai dat acum e primul raspuns.