| bandrabur a întrebat:

Cum se poate izola termic un cuptor electric incastrat in dulapul de bucatarie pentru a nu avea surprize?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Cuptorul e foarte bine izolat din fabricație. Teoretic nu e nevoie să mai pui nimic în plus (mai ales că, dacă îl pui în mobilier cu dimensiuni standard, nici nu e loc).
Dar e foarte important să asiguri o foarte bună ventilare a părții din spate a acestuia. De exemplu, mobilierul de la IKEA are pentru astfel de cazuri blaturi cu o decupare (și un grilaj) în spate care să permită trecerea aerului pe acolo. În lipsa acestei posibilități, oricât de izolat ar fi (din fabrică și /sau suplimentar) acolo se va acumula căldură care, în timp, va provoca degradarea plăcilor de rumeguș presat din care se face acum mobila de bucătărie.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca e vorba de un model incastrabil, n ar trebui sa necesite izolare. Daca totuși consideri necesar, poți utiliza vata bazaltica caserata cu aluminiu, fara a neglija ventilatia.

| JackR a răspuns:

Cu asta: https://www.gtools.ro/placa-izolare-non-azbest-isoplan-1100c/. Masori suprafata de izolat, vezi cate placi iti trebuie, cumperi si adezivul recomandat (scrie mai jos sub caracteristici ce adeziv iti trebuie), tai, lipesti si stai linistit.

| bandrabur explică (pentru JackR):

Multumesc! Sfatul tau este cel mai indicat si ma face sa stau linistit dupa aplicare. Cu respect si prietenie, Bandrabur Gheorghe-Dan!

| JackR a răspuns (pentru bandrabur):

Cu mare placere! Spor la bricolat! happy