regis
| regis a întrebat:

Cum se pot curba tevile de PPR? Trebuie sa trec 4 tevi printr-un tub flexibil incorporat in beton, curba avand 90 de grade si fiind destul de larga.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru raze peste 8 diametre, manual... Aplicând forță foarte încet la ambele capete, și eventual folosind un suport (cilindru).
Pentru raze sub 8 diametre, doar la cald, folosind un pistol cu aer cald, temperatura aproximativa 125-130°.
Bineinteles, tevile foarte scurte sau cu diametru mare vor fi greu de îndoit prin ambele metode.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Nici metoda prezentata de colegul nu e rea, a folosit-o și fratele meu de câteva ori (e instalator).

| regis explică (pentru NLS):

Raza e mare, nu e stres. nu am masurat exact inca, dar e undeva la 50 cm. Pidtol cu aer cald este... Ramane de incercat.

15 răspunsuri:
regis
| regis explică:

Am fost sa cumpar doua bucati, sa incep testele... Pai mi-au facut-o colac, la cat de flexibila e zic ca va merge usor de tot...

regis
| regis explică:

In caz ca intereseaza pe cineva, operatiunea a reușit.
Am facut doua tevi colac, le-am lasat asa cateva zile, dupa ce am desfacut colacul, au ramas curbate.
Le-am taiat in două (imi trebuie 4), am dat cate o gaura in capatul fiecarei tevi, prin care am trecut un cablu. Am bagat cablul prin tubul flexibil si in timp ce unul impingea teava de la un capat, celalat tragea de cablu pe partea opusa, astfel ca a trecut foarte usor.winking

| danbnz a răspuns:

Foloseste 2 coturi de 45 de grade ca sa faci o "indoitura" de 90 mai larga.
Teava - cot 45 - teava - cot 45 - teava.
Intelegi ideea?

| regis explică (pentru danbnz):

Înțeleg ideea, am luat-o si eu in calcul, doar ca e destul de complicat. Tubul prin care trebuue trecute tevile este destul de lung, strapunge doua fundatii si o placa de beton. Poate ar merge cu mai multe coturi mici, dar sub 45 nu cred ca gasesc.

| danbnz a răspuns (pentru regis):

In cazul asta ar fi mai bine sa folosesti ceva flexibil.
Uita-te aici:
https://www.spatiulconstruit.ro/......ilena/7862

| regis explică (pentru danbnz):

Alternativa la care m-am gandit eu e cuprul flexibil. Dar daca merge sa curbez PPR-ul, nu le-as combina, pentru ca restul instalatiei e PPR.

| danbnz a răspuns (pentru regis):

Da, cuprul e o buna alternativa, nu are moarte.
Bafta cu indoirea!

| regis explică (pentru danbnz):

Cuprul e doar pentru back-up, vreau sa incerc intai PPR-ul, dar inca mai sper sa gasesc pe cineva care deja a testat.

| danbnz a răspuns (pentru regis):

Am lucrat ca instalator multi ani dar nu am vazut sau auzit pe cineva care a indoit ppr la caldura pe o raza asa de mica. Nu zic ca nu se poate... nu am incercat eu asa ceva.
Presupun ca vrei sa-i dai o forma de L mai lung si apoi sa o bagi pe tubul flexibil...
Sa zicem ca reusesti sa o indoi cum vrei tu... dar cum o bagi apoi tinand cont de cat de rigid e ppr-ul?
Cam aceiasi problema ar fi si la cupru.
Cred ca pana la urma ajungi la pexal...

| regis explică (pentru danbnz):

Raza e mica? Nu mi secpare deloc mica la 50 cm. Eu voi incerca sa copiez forma tubului, adica un sfert de cerc si sa il mai ajustez dupa nevoie, pas cu pas. La cupru moale nu am emotii, se poate fara probleme. La PPR nu am idee cum se poate indoi, ca de aia am pus intrebarea, dar voi incerca sa il incalzesc si poate imi iese. Nu am ce pierde, la cat costa metrul de teava...

| danbnz a răspuns (pentru regis):

Ppr-ul e foarte rigid si gros in carne.
Placa pe care o foloseam la lipire avea 330 de grade.
Nu am idee cat trebuie sa o incalzesti ca sa o indoi atat de mult, dar e posibil sa o cutezi pe o raza asa mica.
Asa mi se pare mie cel putin. Dar repet, nu am incercat o indoitura asa din scurt deci nu stiu exact.
Am indoit dar pe o raza mult mai larga si incalzita relativ putin.

Incearca, macar stii pe ce picior stai.
Ca sa eviti cutarea umple teava cu nisip, indeasa-l bine si pune dopuri in capete.
La pvc functioneaza perfect metoda asta.

Eu zic sa faci o proba de montaj inainte sa te apuci.
Fa-ti un model din sarma groasa sau pexal si incearca sa o bagi in spatiul ala sa vezi daca intra lejer indoita cum vrei tu.
Ce te faci daca reusesti sa indoi ppr-ul si apoi nu poti sa o vâri in locul ala?

| regis explică (pentru danbnz):

Incerc, normal. Fac probe, ideea mea e sa merg din aproape in aproape. M-am gandit si la un model, e buna ideea, dar prima data incerc pe teava, poate am noroc. Daca nu iese, citesc instructiunile laughing.
De intrat sigur nu va intra lejer. Daca reusesc sa il indoi, reusesc si sa il var.

| danbnz a răspuns (pentru regis):

Bafta!