| Lily8 a întrebat:

Cum se pot scoate petele de ulei de pe peretii varuiti cu vopsea lavabila?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cu un alt zugravit deoarece lavabila nu absoarbe uleiul si poate aparea dupa alta aplicare a vopselei, speli cu apa calduta si detergent locul respectiv dupa care aplici o amorsa din aracet diluat in apa si pe urma un strat de vopsea sau chiar doua straturi

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Clor.

| relian a răspuns:

Cureti locul cu pricina cit poti, desi odata intrat in rigips uleiul sau ce ai tu acolo in mortar mai greu sal mai scoti.Deci cureti cit poti dupa care cumperi un spray cu vopsea in ulei, cred ca este asa ceva sin Romania.Cu acel spray in ulei vei da doar acolo peste acele pete pina cind nu se mai vad. Dupa lasi sa se usuce si dupa dai iar cu lavabila ce zici.Altfel nu prea vad sa poti acoperi petele.Doar cum am zis inlocuiesti daca este rigips sau scoti gledu ala daca este zid de beton caramida etc.Dar cu vopsea pe baza de ulei sigur vei acoperi acele pete.A sa nu uit vopseaua o cumperi alba, zic de asta pe baza de ulei.Si speriezi petele si gata ai rezolvat problema.Bafta

| Mihaela1964 a răspuns:

Smirglheluiesti peretele, inlaturand chiar si gletul daca e patat; gletuiesti, aplici amorsa si lavabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un alt zugravit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Numai gletuind din nou si aplicand lavabila.
Te pup!

| andrw1929 a răspuns:

Cu un alt zugravit sau cu clor!
Succes!

| Doinita_Tudor_1974 a răspuns:

Zic sa incerci cu clor.