| aimullah123 a întrebat:

Daca ati vrea sa cumparati un teren si sa construiti pe el o casa fara etaj din materiale de calitate cu niste muncitori profesionisti, cam cati bani ati strange? Asa aproximativ.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu as strânge nimic, as lua un credit. Decât sa strâng 15 ani si sa construiesc apoi, mai bine construiesc acum si plătesc 20 de ani, timp in care locuiesc acolo. Bani mi-ar trebui vreo 60.000 de euro, doar ca nu i-aș risipi pe o casa cu un singur nivel. O casa cu parter si mansarda oferă aceeași suprafața la un cost cu cel putin 40% mai mic.

| romeo78 a răspuns:

Nu aceasta trebuie să fie întrebarea principală, costul casei! Primele întrebări la care trebuie să găsești răspuns sunt: costul autorizației de construire, costul instalării curentului electric în regim de șantier, apoi de casă. Cât costă autorizațiile și aducerea în curte a canalizării și a apei.
Cât costă autorizația și aducerea gazului în curte. De asemenea, dacă locul unde se construiește este plan sau înclinat. De asemenea, la costul casei, să vă gândiți dacă vă doriți montarea de panouri solare pentru încălzire, panouri solare pentru iluminat.
Succes!

| debarasator63 a răspuns:

Depinde de amplasarea terenului si de ce fel de casa vrei sa-ti faci.
De principiu iti trebuie minim 50.000 Euro.

| Pandicornita a răspuns:

200.000 de euro cred ca ar fi de ajuns

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pandicornita):

Amuzant. Vrei sa iti iei teren linga catedrala bintuirii neamului? Cu MAXIM 80.000 deja rupi stilul. http://www.casemexi.ro/case-parter/Casa_la_parter_Margo-i112