| Todosiaalex123 a întrebat:

Dacă becul nu îmi merge dar intrerupatorul este deschis îmi consuma curent?

Răspuns Apreciat de Editori
| PringAloe a răspuns:

Daca becul nu functioneaza (Ars, probleme de fabrica, etc.) iar intrerupatorul este deschis nu consuma curent, curent pe fir o sa existe dar dat faptul ca becul tau este ars sau nu functioneaza curentul nu circula prin el si automat nici curent nu are cum sa consume deoarece nu exista consumator, este ca si cum ai avea bec lipsa.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca un circuit electric este INCHIS, atunci poate trece curent, ce se poate consuma.

| darrio2007 a răspuns:

Nu, pentru ca nu exista un consumator. Adica becul. Vad ca sunt multi „priceputi" pe aici care spun ca da.

| sierra1 a răspuns:

Dacă in sufragerie (de ex.) mai ai pe circuit și alt consumator, consumă, clar!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Schimbi becul

| mihai69 a răspuns:

Dacă întrerupătorul este DESCHIS (nu face contact între intrare și ieșire, că de aia se spune că e deschis!), nu se consumă curent indiferent ce fel de bec ai tu acolo.

| anonimg a răspuns:

Nu consumă curent pentru că nu există consumator la capătul firului.

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde de bec, ca sunt mai multe tipuri, cele cu incandescenta si halogen, nu, pentru ca circuitul nu e inchis
in schimb cele fluorescente si cu led, e posibil, daca e ars numai led-ul sau numai partea fluorescenta, dar restul circuitului nu

| mastadont a răspuns:

Nu consumă curent dacă e ars becul pentru că nu se închide circuitul iar curentul nu ajunge la bec pentru a fi consumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate gresesc eu, dar in Londra prizele au intrerupator si se pot opri, tocmai pentru că există un consum de curent.
Foarte mic, dar există.

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Stai liniștit. Din câte observ, la tine este arsă toată instalația.