| miley123 a întrebat:

Daca dau mercur pe covor
va arde covorul?

Răspuns Câştigător
| Adina_7077 a răspuns:

Mercurul nu arede, nu pateaza...dar sigur 100% de inbolnavesti de cancer (dar mai sunt si alte boloi pe care le cauzeaza mercurul)

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Hei, hei, nu va speriati chiar asa. Mercurul este periculos daca il inghiti sau il inhalezi, nicidecum daca l-ai scapat pe covor. Si probabil omul nu detine o cantitate serioasa, ci vreo picatura recuperata dintr-un termometru spart. Iar covorul nu pateste absolut nimic, nici vorba sa trebuiasca aruncat.

| elena a răspuns:

Nu...
Mercurul lichid este otravitor, insa in mai mica masura decat sarurile sale, solubile deoarece el se absoarbe greu in organism. Sarurile de mercur, in schimb, sunt foarte otravitoate so provaca repede moartea. Vaporii de mercur dau loc otraviri cornice, care se manifesta la inceput printr-o durere de cap, salivatie abundenta, atacarea gingiilor si mucoasa gurii, gust metelic in gura si tremuraturi nervoase.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va arde covorul, doar ca anumiti compusi sunt toxici. Numai bine!

| Dash a răspuns:

Nu, nu va arde dar nici nu ii va face bine.

| biuuu a răspuns:

Nu,nu cred

| Forevăr a răspuns:

Nu stiu sigur straight face
dar poti sa inhalezi miros de mercur care este periculos pentru organism straight face

| Aliutza a răspuns:

Nu vei arde covorul, dar daca dai mercur pe covor trebuie sa arunci covorul. Daca inhalezi mercur, poti chiar sa mori din cauza asta, pentru ca produce daune foarte mari intr-un timp foarte scurt, in organism. Ai grija.