| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi curge apa pe tevile de la baie, de la vecini, de sus, cui trebuie sa ma adresez?

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Te adresezi vecinului. Daca defectiunea este in apart sau, are datoria sa o remedieze cat mai urgent. Daca defectiunea este pe coloana, atunci te adresezi admnistratorului (preferabil in scris) si pretul reparatiei se repartizeaza pe apart care folosesc acea coloana de alimentare cu apa!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intai vecinilor, daca nu trateaza problema cu seriozitate, administratorului sau asociatiei de locatari.

| machupicchu a răspuns:

Ordinea ierarhica pentru a ajunge la instanta este urmatoarea :
In scris totul, la administrator(trimisa prin posta romana cu semnatura de primire). In caz de nerezolvare, soliciti scris de la administratie(cu stampila si semnatura inclusiv a presedintelui).
Asigurarea unor martori... Si, in final chemarea in instanta civila(cu solicitarea cheltuielilor de reparatii necesare ap. dv.) sau penala, (dupa caz)(daca distrugerile respective v-au creat probleme de buna convietuire conform art. 320 cod penal).
Sanatate.

| machupicchu a răspuns:

Cu mentiunea ca : instalatiile sanitare sunt o problema pentru meseriasii obisnuiti, necesitand calificare si experienta f. buna, in cazul apartamentelor in blocuri de locuinte. Este posibil ca o defectiune sa existe si la alte etaje superioare, iar apa sa apara numai la un etaj inferior(chiar si la distanta de cateva etaje). Cererea/reclamatia inaintata administratorului va solicita inclusiv clarificarea situatiei, din pe.d.v.al locului defectiunii care a generat-o.
Deci, demersurile respective trebuiesc sa aiba la baza siguranta, si realitatea celor de reclamat. Sanatate...

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In primul rand trebuie sa comunici cu vecinii si sa le explici situatia. Daca nu vor sa colaboreze, desigur trebuie sa iei legatura cu un instalator sanitar. Pe viitor, poti sa iti iei masuri preventive si sa iti asiguri apartamentul.

| mariazet45 a răspuns:

Vecinilor si daca acestia nu iau masuri te adresezi administratorului blocului, posibil ca vecini sa nu stie ca au tevile sparte deoarece pot fi sparte in perete, ii anunti politicos sau ii inviti sa vada ce te-au facut tevile lor apoi astepti.

| vilmaristul a răspuns:

Daca te ai asigurat, esti ok!
dupa ce procedezi asa cum te au sfatuit predecesorii mei, ii iei banii, daca pagubele sunt mari

| cripistinna a răspuns:

Administratorului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi sa nu fie condens

| Victoria a răspuns:

Instalatorului, el este cel care rezolva astfel de probleme.

| kllass a răspuns:

Daca se dovedeste ca apa se scurge din cauza unei crapaturi/sparturi la teava care leaga etajul tau de- al lor atunci trebuie sa vorbesti cu administratorul. Daca curge apa din tevile din casa lor atunci iti platesc ei. Daca e teava blocului ca sa zic asa ori te intelegi cu adm. si iti deconteaza (vorbind in prealabil)lucrarea ori iti aduce el pe cineva care iti repara pe cheltuiala blocului.

| adrian_3467 a răspuns:

Offf numai prostii spuneti. Anunti verbal administratorul/presedintele sau reprezentantul asociatiei de locatari/proprietari care are obligatia de a chema un instalator sau te poate ruga pe tine sa chemi un instalator si se ocupa el de intelegerea cu el. Ideea este simpla. Daca avaria este pe instalatia comuna ( teava propriu-zisa care face legatura de la un etaj la altul ) plateste Asociatia ( evident nr. de apartamente dupa scara impartit la suma ceruta de instalator happy ) daca avaria este la vecinul de deasupra ( adica ramificatiile catre el din coloana principala) plateste vecinul. Succes si tine-ne la curent, eventual daca te intereseaza detalii cu ce sa inlocuiasca instalatorului si etc. da-mi un mesaj. Am ceva ani de experienta in spate pentru asa ceva happy.