| anonim_4396 a întrebat:

Daca peste tencuiala, ghipsul (mix) umed de la ploaie se pune tencuiala noua cu timpul, nu o sa cada tencuiala noua?
Tinand cont ca nu va mai primi apa de acu incoace. Cineva mi-a spus ca daca nu mai ia apa se usuca de tot in timp fara a se mai deteriora.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Regula de aur e: lasa peretele sa se usuce bine înainte de a aplica un nou strat, orice ar fi el.

Bula
| Bula a răspuns:

Ghipsul, daca odata s-a umezit, nu mai are tarie de a se lipi. Chiar daca se aplica pe perete, cupa un timp se va descompune, chiar si din cauza aerului umed.

| relian a răspuns:

Daca sa udat de la ploaie,lasa sa se usuce,razi tencuiala aia,apoi dai alta.
Dar cum dea dat ca exterior tencuiala cu ghips,ala ce meserias a fost? La exterior se da tencuiala de ciment cu nisip,mortar sau cum se mai numeste.
Nu are rost sa risti,gipsul ala odata umezit sa afaneaza, plus de asta ar putea sa fie desprins pe unele locuri, iar mai tarziu sa cada cu tot cu noua tencuiala.
Dar daca este la exterior o sa ploua iar pe el si nu ai facut nimic, baga tencuiala din ciment, aia e sanatoasa, poate sa ploua n-are nimic.

| NunuNini a răspuns:

Gresit!
Trebuie sa se usuce bine inainte de a mai pune un strat de ceva. Altfel face igrasie inainte de "a se usca de tot".

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

E vorba de un perete exterior nu interior, care s-a udat de la ploaie, acum repar acoperisul incat sa nu mai ploaie pe zona aia. Si vreau sa dau cu ceva ceva ghips peste el si o placa metalica.
De vreo 3-4 zile nu a mai plouat si e zona batuta de soare, deci nu e chiar asa ud, iar ghipsul vechi desi a luat apa nu a prea cazut pana acum. Daca pun ghips nou peste o sa cada? Nu ma intereseaza egrasia nu vreau sa fie estetic ci doar sa tina

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Ghipsul se macina la apa. Ar fi bine sa-l dai jos pe cel vechi si umed, si refaci totul. Nu carpi, ca mai mult te costa.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Asa am zis si eu, dar e vorba de o mica lucrare 1-2 m patrati si am gasit niste "meseriasi" din aia mai neseriosi. Si trebuie sa stau cu ochii pe ei.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai cu ochii pe ei!
Pentru 1-2 mp nu merita sa risti totul.
Succes!