| anonim_4396 a întrebat:

Daca plantezi sâmburele de avocado si crește planta e posibil să faca frunct fără altoire?

Valabil si in cazul semințelor de lămâie.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ambele plante pot creste din samburi, dar nu vor face fructe fara altoire.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti spun din experienta: bunicul meu a avut un lamai. N-a rodit pana n-a fost altoit. Asa si avocado. Citeste:
https://ro.goodkitchendesign.com/......ruit_10964

| relian a răspuns:

Lamaiul va face fructe dar peste 8-10 ani, asa cum spunea cineva pe aici, are dreptate.Eu iti spun sigur ca asa este,nu ma intreba de unde stiu,stiu sigur.
De avocado nu prea ai sanse ca ala este un ditai arbore si nu stiu,nu am vazut avocado nici pe aici in zone mai calde,nu te mai chinui aiurea cu copaci de astia.
Sa altoiesti,iei altoi de la cineva care are un lamai altoit,sunt foarfeci de altoit,dar sa stai sa cumperi sa chemi pe cineva sa altoiasca mai bine cumperi unu deja altoit si aia e tot.

Sint lamai la magazin si chiar cu lamii pe ei laughing,dar eu zic nu merita,pentru ce? Daca ai nevoied e o lamai o cumperi, daca ai nevoie de un copac, pui unu afara in curte, mai umpli casa si cu balarii laughing timp irosit.
Unde pui ca se mai si infesteaza cu paduchi cu mai stiu eu ce insecte, du-te stropestei, dai la jalea nu merita.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Asa este într-adevar numai ca e vorba de satisfactia lucrului facut cu mana ta laughing
Adica fi-miu a plantat semintele de lamaie si cand a vazut ca au crescut a spus "iee sa vezi cata limonada facem" laughing
Iar avicado a fost curiozitatea mea, acum a crescut si mi-e mila de el sa-l arunchee hee

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

E bun si asa rau laughing daca nu ai ce face, sa iti ocupi timpul merge.

| lpavel a răspuns:

Lamaia da, va face fruct fara altoire, avocado nu stiu...

| Iote a răspuns:

Despre lamai stiu ca va inflori si va fructifica. Dar dupa vreo 7-10 ani. Atentie, are nevoie de polenizare artificiala daca este in casa.
Despre avocado, nu stiu nimic. Dar, ce te costa sa incerci?

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Am deja avocado crescut destul de măricel, sa zic ca are vreo 30cm si lămâi ca de 15 cm dar din cate vad se pare ca nu vor face nimic. laughing
Nu stiu de unde as putea lua ramura de altoit.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Ah,lămâiul zici ca face. Deci am de așteptat

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu astept. happy Pe al meu.
Apropo de lamaiul din magazin cum se zice mai sus. O vecina a luat unul. Dar de la sera la apartament, sunt conditii diferite. Oricat l-a "alintat" nu a mai rodit. Cred ca i-a si murit.
Cat costa altoirea (daca mai gasesti horticultor priceput), mai bine risti cu unul din magazin.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Avem de asteptat laughing
Am zis mai sus, lămâiu l-a plantat fi-miu, daca are noroc o sa mănânce o lămâie la majorat laughing

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, vin si eu la o limonada!
In afara de cel al vecinei, am vazut unul intr-o vitrina. Nu am intrebat daca e altoit sau nu. Dar mereu are 2-4 lamai. Nu mai multe. Oricum, ca sa ai o lamaie proaspata la indemana, e ceva.
Cautam o poza de exemplu si uite ce am gasit: https://jorjette.ro/cresterea-lamaiului-apartament/
Cel din vitrina, arata ca a treia poza. Niciodata nu am vazut ceva ca in a doua.

| Anuket a răspuns:

Puțin probabil să dea fructe. Am mai multe citrice și niciuna nu pare că va da vreodată roade.

| gigite a răspuns (pentru Anuket):

Din 10 avocado, 2-3-4 samburi se prind si creste pana la 60-80 cm, dar nu se adapteaza la noi...