| BuGsstormbunny a întrebat:

Daca ploua o saptamana afara, pomilor le cresc frunzele sau doar cand e soare? P.S:N-a mai plouat demult.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Are nevoie si de soare si de apa,sa nu cadem in extreme, depinde si de pom cand e sa faca frunze,degeaba e soare vezi sahara si nu e apa, cei drept daca e sa vb asa unde a ploaut mai mult sunt mai multe paduri, uite amazonul, desi ploaia este un factor foarte important dar si soarele dar si temperatura si solul, ca la noi nu cresc banaieri, portocalele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să crească frunzele au nevoie de apă plus săruri minerale. Acestea le iau din sol. Mai au nevoie de bioxid de carbon din aer.
Mai au nevoie de lumină, soare să facă fotosinteză. Din apă și carbon fac zahăr din care fac lignină din care se fac crengile.
Apa o iau din sol prin vase capilare care pornesc de la rădăcină și o fac să urce până la frunze prin principiul tensiunii osmotice care funcționează în vasele capilare ca o pompă. Chiar dacă nu a mai plouat de mult, în zona unde sunt rădăcinile pomilor în pământ se află multă apă. Ca să se usuce pomii, ca să nu mai fie apă în sol la adâncimea unde sunt rădăcinile pomilor, trebuie să fie ani și ani de secetă.