| Anonim2k20 a întrebat:

Daca pun burete antifonic in toata camera si pe usa, se mai aude cand vorbesc normal in camera de langa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Usa trebuie antifonata cu materiale speciale si daca o faci corect, da, se poate antifona.
Mai este ceva ce nu am luat in calcul: geamul care trebuei si el antifonat integral, ca se aude afara si se plang vecinii si parintii, ca tot se aude.
Stai la bloc sau la casa?
Pentru ca constructia peretelui este si ea foarte importanta. Daca-i caramida sau beton, nu s eva auzii, dar daca este pauanta sau gibroc, atunci se aude foarte usor, chiar si prin perete.

Ideal este sa-ti cumperi o pereche de casti si sa nu te mai stresezi ca aude cineva, zgomotul de la TV sau laptop sau la ce asculti tu.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pluta si vata bazaltica sunt cele mai bune izolatoare fonice. Insa pluta e scumpa, iar vata e dificil de pus. Dar doar ele te pot ajuta sa nu mai auzi nimic. Eu am stat cindva la o casa unde geamul de la dormitor dadea chiar la intrarea unui alt apartament. Usa fiind de metal, si locatara o batrinica ce se trezea foarte devreme, mereu acea usa functiona ca un ceas desteptator pentru ca se auzea ingrozitor cand era deschisa. Am luat un box de vata bazaltica, l-am pus pe tot in geam, pe trei rinduri, si nu am mai avut probleme, ziceai ca e zid intreg acolo, se mai auzea foarte putin, dar nu mai era nicidecum deranjant.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se va auzii, deoarece usa nu este antifonata.

| Anonim2k20 explică (pentru Violleta2022):

Si daca pun pe toata usa tot se aude?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim2k20):

Usa trebuie antifonata cu materiale speciale si daca o faci corect, da, se poate antifona.
Mai este ceva ce nu am luat in calcul: geamul care trebuei si el antifonat integral, ca se aude afara si se plang vecinii si parintii, ca tot se aude.
Stai la bloc sau la casa?
Pentru ca constructia peretelui este si ea foarte importanta. Daca-i caramida sau beton, nu s eva auzii, dar daca este pauanta sau gibroc, atunci se aude foarte usor, chiar si prin perete.

Ideal este sa-ti cumperi o pereche de casti si sa nu te mai stresezi ca aude cineva, zgomotul de la TV sau laptop sau la ce asculti tu.