| mariusalex2019 a întrebat:

Dacă renelul a mutat cele 5 contoare pe terenul unui vecin( a mutat tot ce tine de enel) eu am dreptul sa sap să-mi refac instalația de curent prin zona vecinului? Mai exact pe terenul din fața porții deoarece tot al lui este si cred sigur cand renelul a mutat sursa de energie a primit semnătura vecinului.Sos

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Terenul din fata porti nu este al tau nici al lui,este terenu orasului,deci normal ca poti sapa,dar banui cu acordul primariei,mergi la aia spui ce vrei sa faci,iar ei iau la cunostinta ori zice sapa nu sapa.
Uneori sa sapi pe terenu orasului nu te lasa primaria zice ca trebuie sa vina ei sa sape,dar afli acolo cand mergi sa le spui,ca daca nu mergi iese vecinu si te ia la rost de ce sapi la el in fata portii laughing si cine stie la ce se ajunge.
Asa mergi la primarie le spui,iti dau aia voie sau vin ei,daca iti da tie voie, cu hartie ceti dau aia arati vecinului uite am aprobare si dupa te apuci de sapat.
Deci terenu din fata porti iti garantez ca nu este terenul lui, terenul fiecarei case pe acte se termina unde este gardu, unde este poarta, dincolo de poarta la revedere, deci ala bate campii sa zica ca e terenu lui.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De obicei branșamentele se fac perpendicular pe frontul stradal, deci nu prea ar fi ok.
Oricum nu este ok sa sapi si sa refaci tu instalația înainte de contor, acea parte a instalației nu este a ta si poate fi executată numai de firmele agreate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Penelul? De unde vrei sa stim noi, daca nici tu nu stii ce au facut ăia de la enel, du te la enel cu actele si intreaba i pe ei, nu săpa tu aiurea ca te trezesti cu vreo amendă pentru furt de curent. Du te la enel.

| GouDidodino a răspuns:

Renel nu mai exista de o viata