| Joker3134 a întrebat:

Daca se face un scurt circuit la o priza din cauza că ai băgat un ștecher ud in priza poate să ia foc casa?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca nu ai mana uda nu ti se intampla nimic deoarece nu faci legatura cu curentul din priza... Apa e un bun conductor de electricitate, deci atentie sa nu ai mana uda cand faci ceva pe la prize, intrerupatoare etc!

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sare siguranta de la panoul electric. In casa sant terminatii electrice care intrerup curentul daca se produce un scurt altfel cade la pamant si trebuie reparat tot cablajul

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

Daca ai mana umezita cand bagi in priza stecherul poti muri sant sanse depinde cum trece apa in gaura de la mana in timp ce conectezi dar poti sa scapi in caz ca nu intra

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

N-are nimic

| Frank51 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu ai cum sa te curentezi, din moment ce nu atingi nici-un fir. Ca sa existe cateva sanse trebuie ca stecherul sa fie ud complet, si mana ta complet uda, dar si atunci sansele sunt foarte mici, pentru ca siguranta sare foarte repede. Curentul va alege tot timpul calea mai usoara(mai putin rezistiva), deci mana ta e ultima varianta.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

Numai in cazul instalatiei vechi. De obicei nu e usor sa se intample

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

Da are apa si curentul trece prin apa

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

Naiba stie nu am incercat nu trebuie sa mori de la aia doar daca il ti mult

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Orice scurt circuit prezintă risc de incendiu, în ciuda celor scrise mai sus.
Mai ales dacă s-au făcut intervenții neautorizate în instalația electrică respectivă.
Vezi și „reclamele" de la TV care avertizează asupra acestor motive de incendiu.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Dacă nu ești calificat în domeniu - da.
Și nu se întâmplă doar la instalații vechi; îți dau un exemplu care mi s-a întâmplat chiar mie: prelungitor nou, dar cam „turcesc" (adică fără o certificare CE sigură și certă), i s-a deteriorat izolația, firele au făcut câteva scântei puternice care au aprins covorul de sub ele. Dacă în clipele alea nu aș fi fost în cameră, păi în juma' de oră era scrum tot apartamentul.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

EXACT! Si chiar daca interventiile au fost autorizate, in majoritatea apartamentelor de la noi instalatiile sunt pre-1989 cel putin partial. E posibil ca pe undeva sa ai o conexiune care sa cedeze fara sa sara sigurantele si atunci sa vezi distractie. Era sa iau foc de vreo doua ori in ultimul an si jumatate, nu vorbesc din auzite.

| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Dacă e să ia foc, ia atunci când apare scânteia. Și dacă nu ești pe fază să întrerupi curentul (OBLIGATORIU!) și apoi să stingi eventualul început de incendiu, ai pus-o.

| lpavel a răspuns:

NU! sansele pot fi 0000, 1 sa ia foc casa din cauza asta! De la scurt circuit se aprinde casa cand legaturile de cabluri nu-s puse in doze, sau dozele sunt langa ceva inflamabil sau ceva care se aprinde usor!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru Joker3134):

Dupa cum am zis! NU! e aproape imposibil sa-ti ia casa/apartamentul foc din cauza asta!

| lpavel a răspuns (pentru Joker3134):

Da, la un scurt circuit poti sa te electocutezi in asa fel incat sa mori!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru Joker3134):

Numai daca faci contact cu acea apa, cabluri neizolate etc asa te poti electrocuta dar nu in toate cazurile poti muri, dar sansele sunt destul de mari sa mori la o electrocutare mai ales daca se produce un scurt circuit prin tine!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru Joker3134):

Daca nu ai mana uda nu ti se intampla nimic deoarece nu faci legatura cu curentul din priza... Apa e un bun conductor de electricitate, deci atentie sa nu ai mana uda cand faci ceva pe la prize, intrerupatoare etc!