| Dorin93 a întrebat:

Daca stau in chirie si trebuie sa schimb patul si sa cumpar altul, vi se pare normal sa imi scada din chirie toata valoarea lui?
Situatia mea e urmatoarea: stau intr-o garsoniera unde chiria e 700 de lei. De vreo luna si ceva am inceput sa avem probleme cu plosnitele de pat. Am chemat ieri deratizarea iar ei ne-au spus ca trebuie neaparat sa schimbam patul cu totul (cadrul si salteaua) ca erau pline de plosnite si de oua. Am demontat si am aruncat patul vechi (am vazut pe o eticheta lipita de el ca e facut in 1978) si acum vrem sa cumparam altul.
Am cautat la mai multi reaileri de mobila si am gasit un pat ok la IKEA. 1210 lei cadru de pat cu somiera si saltea, de 160x200. Mi se pare cea mai buna varianta pentru un pat decent la un pret micut.
Am vorbit cu proprietarul si a zis ca e ok, ca imi scade din chirie in urmatoarele doua luni.
Problema e ca mai devreme am primit mesaj de la un prieten care e si ruda cu proprietarul laughing si mi-a zis ca nu e ok sa imi iau pat asa scump pe banii lui, ca normal ar fi sa punem fiecare cate jumatate si sa caut o varianta mai ieftina, dandu-mi ca exemplu situatia lui, cand proprietarul i-a dat 500 de lei si i-a zis ca daca vrea usa de 1500 sa mai puna el 1000 de lei.
Voi ce credeti? E buna alegerea mea cu patul de 1210? Sau are dreptate el, si trebuie sa ma mai limitez putin?

Scuze daca v-am facut capul calendar big grin

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Atat locuinta, cat si mobilierul sunt ai proprietarului.
Daca in inventar vreun element este degradat, infestat etc. iremediabil si devine inutilizabil, atunci trebuie inlocuit cu altul.

In considerentele de mai sus, mobilierul sau instalatia /reparatia facuta noua, care readuce functionalitatea si utilizabilitatea intra in sarcina proprietarului, cui ii ramane. Exceptiile fac doar micile reparatii accidentale, care se suporta de chirias.

In cazul tau, proprietarul are de castigat daca ii cumperi un mobilier bun si fiabil, care este o investitie de lunga durata si care ii inbunatateste conditiile din proprietate.

In acest caz, intaietatea alegerii ii apartine, fiindca patul nou va ramane in locuinta LUI si trebuie sa-i si placa. Daca tu devii chirias pe termen mai lung, atunci, evident, si tie trebuie sa-ti placa. happy
Cel mai sanatos este sa va duceti impreuna la magazin, alegeti patul impreuna, sa va convina amandoua, iar pretul patului va fi scazut din chiriile lunilor urmatoare. Cand s-a achitat integral contravaloarea, atunci proprietarul patului devine proprietarul locuintei, iar in caz contrar ramane al tau si platesti si ratele-diferente scazute din chirie.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este normal sa cumperi ce vrei tu, din banii lui. Cel mai bine e sa stabiliți împreună înainte de a cumpăra.
Plus de asta, nici sa arunci patul vechi fara acordul lui prealabil nu e o decizie ok, indiferent de vechime. Cu siguranță nu i se poate imputa proprietarului faptul ca patul era plin de ploșnițe. Asta daca nu te-ai mutat ieri.
Nici sa pui tu o parte din bani nu e ok, cel puțin daca nu aveți un contract cu termen clar stabilit. Nu ai vrea sa pui tu jumătate, iar peste doua luni el sa rezilieze contractul si tu sa ramai cu banul dat.

| Dorin93 explică (pentru regis):

El nu are timp si mi-a zis sa aleg eu. Patu l-am aruncat aseara dupa ce l-am sunat sa ii spun.

| regis a răspuns (pentru Dorin93):

Daca e asa, cel mai simplu e sa ii comunici ce ai ales tu si sa îți spună el cum sa faci. Eu as face asta direct, fara intermediari. Daca stabiliți de comun acord, ieșiți amândoi bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca proprietarul a fost ok, aia e, nu vad ce mai conteaza ce au facut altii.

| sierra1 a răspuns:

Ce lipsește aici (cu sau fără ploșnițe) este un singur lucru :

NEGOCIERE - asta trebuie să faci tu cu gazda ta.

Gasiți un compromis între prețul patului cel mai comod și suma de bani pe care proprietarul vrea să o suporte.

| relian a răspuns:

Tu platesti chirie cui? Aluia a cui este apt sau prietenului tau? Frate ce intrebari aveti unia de sta mata in coada. Unde traiti? Parca a ti venit acu din Luna sincer.Ai vorbit cu proprietarul, ala ti-a dat OK deci nu vad ce mai astepti.Macar ai avut un martor cand ai vorbit cu proprietarul? Oricine prietena ta, stiu si eu cineva, sa nu se intoarca sa zica ca el na spus.In rest tu la otra asta trebuie deja sa ai patu luat, odata ce ala a spus Da.
Spui ca ai avut plosnite, tu crezi ca daca alea fasaiau pe acolo stau doara in saltea? Eu cred ca te inseli, asa ca inainte sa aduci alt pat, ar fi bine sa deratizezi totu.Plosnitele stau si pe rama de la tablouri, prin fasunguri de becuti, prin prize si orice alta crapatura in pereti, gaurici si asa mai departe.Treb sa faci o deratizare serioasa daca ai avut asa invazie de plosnite.
Odata am avut si eu, au venit cei cu deratizarea, am plecat de acasa 2 zile,dar nu s-a rezolvat nimic,si nu aveam multe,daca le cautam nu prea le vedeam. Apareau asa cate una.Ce am facut sa scap? Am luat o pompa din aia care stropesti culturile,platele,am pus clor,am luat masca,ochelari si am pulverizat peste tot pe pereti,pe tavane,prin prize, am inchis curentu, in lumini in clantele de la usa, la ferestre totu pulverizat cu clor. Dracu le-a luat laughing din ziua aia nu am mai avut absolut nici o insecta, asa din cand in cand apareau furnici moarte pe la ferestre laughing Cloru omoara tot ce misca.Dar nu-i casa ta si probabil nu te lasa proprietaru sa faci asta.O sa intrebi nu s-a luat varu? Nu s-a luat ca doara pulverizezi asa fin, daca stii ce zic.Nu dai sa curga siroaie.Mor si gandacii de bucatarie totu dispare laughing dar trebuie sa stai vreo zi altundeva, lasi ferestrele deschise tot timpul o zi cel putin si ai scapat de pacoste laughing. Asta e a doua oara cand am aplicat tratamentu asta.Nul recomand decat celor care stiu cei ala clor, fara masca sa nu te gandesti sa dai, sa nu cazi pe acolo sa patesti mai stiu eu ce. Daca ai masca, ochelalri sau masca cu totu e parfum.Am dat si pe dulapuri, pe scaune, pe la incheituri am dat toata mobila laughing dupa cateva zile ruginise balamalele pe la usi, suruburile de la scaune laughing dar am scapat de dracu laughing

| Dorin93 explică (pentru relian):

Am chemat si deratizarea, au stropit tot, am lasat o zi geamurile inchise, apoi am luat patul, peste 12 zile au venit iar, ca au spus ca trebuie dat de doua ori, au dat si a doua oara, si tot mai apare cate una.
Esti sigur ca scapi de ele cu clor? Il amesteci cu apa, sau cum?
Mai chem o data deratizarea (ca am garantie 30 de zile) si daca tot nu reusesc sa scap de ele incerc si varianta cu clor happy

| relian a răspuns (pentru Dorin93):

Eu nu locuiesc in RO sunt in afara,aici este clor la magazin, e destul de puternic, oamenii il pun in apa, deci il diluiaza, dar eu din cate miaduc aminte l-am dat asa cum era din bidon, am luat un biidon de 1 galon.Dar cum am spus au ruginit toate alea, suruburi, balamale pe la usi laughing. Gandeste cloru omoara tot ce misca, daca e destul de concentrat.Deci iei clor din comert pui intr-o pompa de stropit plante, e mai bun cu pompa, ca e mai mare si dureaza putin.Dar sa pulverizeze foarte fin. Daca dai tu cu sparay din ala micut te apuca craciunu, plus ca nu prea poti sta mult, doar daca ai masca de gaze din aia gen de armata. Daca stai cu masca din asta gen zugraveala nu poti sa stai mult, de aia dai rapid cu pompa de stropit plantele.
Da asa este cum spui trebuie aia sa vina de 2 ori.Si la mine au venit la fel, au dat cu ceva de era ceata sau ca un fum, am dormit altundeva o zi, dupa al 2lea tratament ganganiile nu erau moarte laughing.
La tine spui e invazie foarte mare, la mine daca vedeam unu asa din an in paste, am gasit asa cativa dupa un tablou.Astia cu deratizarea nu pot folosi subtstante foarte puternice, este vorba de oameni, ei nu risca sa pateasca ceva omu, dupa sa fie dati in judecata, deci tot ce este firma fac chestii simple.La ce ai tu acolo sigur nu scapi de ei asa.
Ai mai putea incerca inca o chestie, desi de babisme de genu asta is satul.Stii ca exista un copac, arbore care face ca fructe ceva asemanator cu mingiile de tenis de cam, de culoare galbena, daca stii despre ce vorbesc.Ei se zice ca frunzele din copacu asta ar alunga plostinitele astea.Eu nu am facut experinta ca nu eram curios, plus de asta nu era aptm meu, stam cu chirie doara.Da na ai putea incerca, insa eu ma gandesc unde pleaca plosnitele astea daca ar fi? Deci pui frunze pe sub pat, pe mai stiu eu unde.Incerci,chestia este cum am spus babeasca.
Cloru rezolva sigur problema, dar cum am spius dai si prin prize si prin intrerupatoare, pe oriunde s-ar putea ascunde aceste ganganii, Orice gaura acolo pulverizezi.Camera o golesti complet de tot,scoti afara ce ai scaune pat tot,dai si pe scaune,pat daca ai, dar nu acolo, astea le poti scoate afara pe o folie si sa le pulverizezi acolo.
Apa de baut, aia care dau apa de baut la oras, aia dezinfecteaza apa cu clor si cu apa oxigenata, pentru ca astea omoara tot ce misca.Scuze cu ozon nu cu apa oxigenata, dar tu nu ai de unde ozon, asta da ar distruge orice fiinta vie laughing dar cloru la ce ai tu nimiceste tot.Bafta

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa iti iei unul mai ieftin avand in vedere ca stati in chirie si cel mai probabil il vei lasa acolo cand te vei muta.
Proprietarul ti-a dat mobila pe care a avut-o. Daca s-a intamplat intre timp ceva cu ea asta e ce sa faca el.El vrea sa iti lase din chirie ca sa il lasi acolo daca in caz ca pleci pentru ca la o adica el nu are treaba in ce dormi tu.
Daca ii modificai casa da.La o zugraveala, un reparat de tevi, instalatie etc iti poate lasa din pret dar daca ii inlocuiesti niste lucruri pe care este posibil sa le iei cu tine cand pleci nu are de ce sa iti dea el bani sau sa iti lase din chirie.Asa ca accepta sa iti lase din chirie si ia unul mai iesftin.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine incearca sa intrebi propietarul poate vrea un pat mai ieftin, dar daca a zis ca si ala e ok ia-l pe ala.

| Lostlyric a răspuns:

Cel mai corect ar fi ca proprietarul sa aleaga un pat, in cazul in care nu are timp, sa ai mai multe optiuni pentru el si sa ramana alegerea lui. Ar fi, de altfel, avantajos si corect sa-ti scada bani din chirie in rate lunare din pretul total al patului, in cazul in care il platesti tu.
Daca ar fi fost sa fie patul tau, cumparat din banii tai, atunci l-ai lua cand ai pleca din casa proprietarului. Asa, trebuie sa ramana alegerea lui. Nu e tocmai fair sa cumperi pat omului de la Ikea, scump, in conditiile in care se gasesc si paturi mai ieftine prin magazine, avand in vedere ca acel pat va ramane la el.
Eu am avut o experienta cu proprietarul meu cand am cumparat un frigider, pentru ca cel vechi se stricase. Am fost in magazine, m-am uitat la preturi, am pus ochii pe cel mai ieftin si cel mai ok ca utilitate, apoi i-am aratat pozele. El a ales, am platit, banii mi-au fost retrasi din chirie si nimeni nu a avut nimic de comentat.

| Dorin93 explică (pentru Lostlyric):

Eu am vrut sa ii arat mai multe variante, dar el mi-a zis sa iau ce vreau. Acum stau si ma gandesc daca pentru el e ok asa, sau doar i-a fost rusine sa ma refuze laughing

| Lostlyric a răspuns (pentru Dorin93):

Daca el a fost de acord, n-avem ce sa comentam. Numai sa nu i se puna bibilici pe creier peste cateva luni. Am mai auzit cazuri. Ca sa eviti probleme, tot mai bun e consimtamantul lui direct.

| Dorin93 explică (pentru Lostlyric):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri big grin

| mark2018 a răspuns:

Daca luna viitoare pleci cui ii ramane patul?

| Deny0805 a răspuns:

Mie mi se pare corect sa suporte proprietarul toata cheltuiala.
Daca nu ii convine pretul, sa gaseasca un pat la un pret mai bun, mi se pare corect sa iti dai si tu cu parerea ( cu bun simt, nu fite ) daca alege el alt pat.