| anonim_4396 a întrebat:

Dacă tu ai o bucata de teren, ai tot dreptul sa aduci pe ea găini sau alte animale? Si sa faci plantatie de leguminoase/pomi?

Vorbeam cu tata despre un teren din apropierea Bucureștiului si zice "nu prea ai voie cu animale ca nu e chiar la țară". Evident nu are nicio logica acest raspuns, dar ma intreb daca exista vreun fel de restrictie la ce poti avea pe terenul tau. Eu cred ca nu, voi ce stiti?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt anumite conditii care se impun de catre Consiliul local si de catre organele sanitar-veterinare. Pentru a stii sigur daca poti sau nu trebuie sa te interesezi la primarie.
Libertatea oricarui cetatean se opreste acolo unde s-ar incalca drepturile altuia. Si aici nu este vorba doar de proprietate, ci si de reguli de convietuire.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de localitate. Din apropierea Bucureștiului, dar unde, în București, pe câmp. în altă comună, că nu-i totuna?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Într-o comună la vreo 15km de Bucuresti. Case nu prea sunt, mai mult câmp.

| siriusblack98 a răspuns:

Ai tot dreptul sa tii pe ea gaini ori sa plantezi pomi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.google.com/......id=1436228

Am rămas uluit când am citit asta. Nu știu cui ii pare normala această propunere, dar mie sigur nu.

| denisTiky a răspuns:

Si eu as zice la fel. Ai mei au o livada, inconjurata de case unde stau oameni(care ar putea fi deranjati de zgomote sau mirosuri neplacute de la animale) si au plantat acolo diferite legume, cartofi, dovleci, etc si au si gaini si curcani liberi sa se plimbe pe acel teren zilnic. Pe timpul verii lasa si vaca la pascut, dar acum ca e frig, nu mai. Si daca crezi ca asta nu a fost destul, am mai umplut tot terenul de gunoi(balega de la vaca si porc cu paie) pentru a ingrasa pamantul.
Cu toate astea, nimeni nu zice nimic, nu am primit nici un fel de reclamatie sau alte asemenea.
Singura deosebire e ca acea livada este situata la "tara" oarecum, nu e pe langa Bucuresti sau alte orase mari. Legat de terenurile din apropierea unor orase sau locuri din astea publice nu stiu ce sa zic.

| denisTiky a răspuns:

Asa, si ce propui?

| KR0NSTADT a răspuns:

În câmp deschis, fără vecini, nu este vrei problemă. Dacă ai vecini, situația se schimbă. Citește aici care sunt regulile atunci când ai vecini: https://www.avocatnet.ro/......tiale.html