Întrebare recomandată | nukeyly a întrebat:

Electrocutat in baie/vana/cada. Solutii?

De cand vecinul de la etaj si-a renovat apartamentul acum 3 luni CU FIRMA DE GIGEI DE LA PETROSANI__instalatie electrica noua, pamantarea lui ESTE legata cu fir de 4 litat la pamatarea noua FACUTA_tot a fost ok, dar... de 2 zile BAI... de la el, este verificat si confirmat, vine faza pe:
1. teava de gaz(in tot imobilul)
2. si pe tevile de apa din fier doar la mine (mai putin la vecinii cu apa trasa prin PPR)
3. si pe apa de la robinet CAND CURGE!

(Apartamentul meu e la parter in diagolala, distanta 20 m, casa e veche) daca o masori faza de pe tevi, cazan, chiuveta de fonta (cu minusul din priza sau cu un levier infipt in pamant la 7 metri de chiuveta de fonta) ai 220 curat constant, in concluzie cand intri in vana/cada de fonta te curentezi de te ia dracu. Pe cine a chemat nu a rezolvat problema ce-i de facut?

Cred ca electrica nu se baga ca e dupa intrarea in imobil, aia de la gaz sau apa nici atat.

obs:
Faza mai este si pe pamantarea(nu stiu daca e stas) la care el REPET s-a legat cu fir de 4mmp litat, probabil este o intoarcere de faza prin nul, problema e doar cand ridica la el prima siguranta din 10 sigurante schneider de 25A si nu are diferentiala.

Am incercat sa fac scurt sa-i sara siguranta, cu faza de pe tevile de fier(CE VINE DE LA EL) cu nulu din priza(DE LA MINE) si cu nulul de la levierul infipt in pamant afara, prima data cu fir de 1mmp face scurt/bubuie-topeste firul ca la sudura dar faza ramane, cu fir de 4 nu face scurt doar scantei mici ca la 12v si nu sare nici o siguranta la nimeni. FAK.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si de ce nu vorbesti cu vecinul sa il cheme pe ala de i-a facut instalatia sa discutati despre ce ar putea fi si cum s-ar putea remedia?

| nukeyly explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa am cerut si eu, dar ILOGIC Firma de gigei nu mai vine ca e "departe" de lucrare, lenea e mare si traim in Romania. Daca se intampla ceva sigur firma se poate incadra la omor din culpa sau asa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nukeyly):

Pai zi-le si lor frumos despre chestia asta.winking

| Yuoia a răspuns:

Anunta ISU de pericol.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa legi la pamant toate tevile pana obtii diferenta de potential zero fata de pamant.
Costa ceva dar face toti banii.Foloseste fir de 6mm.

| Algo098 a răspuns:

Inseamna ca nu e buna impamantarea. Trebuie chemat un electrician care se pricepe.