| Stropdeploaie a întrebat:

De ce frigiderul meu merge continuu..FOARTE rar se opreste! De ce?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motorul compresorului nu este oprit de termostat. Termostatul intrerupe circuitul de curent a motorului cand temperatura din frigider scade SUB limita reglata pe termostat.
Pentru verificarea cauzei, trebuie sa procedezi asfel:
1. Se verifica inchiderea perfecta al usii frigiderului, respectiv sa nu fie prea plina.
2. Termostatul se regleaza la racire minima (treapta "1" la termostat electromecanic, cu buton circular sau la 6-7 grade in caz de termometru electronic)
Se pune un termometru de camera pe raftul de mijloc din frigider.

- Daca temperatura masurata (dupa 10 minute) este mai mica de 3-4 grade, atunci termostatul probabil este defect si trebuie schimbat
- Daca temperatura este intre 4-10 grade, atunci probabil a fost dereglat termostatul, iar dupa un timp trebuie sa se opreasca. Daca nu se opreste nici la rotirea termostatului la minim (sub "1" sau ridicand temperatura digitala la maxim pozitiv), atunci termostatul este defect.
- Daca temperatura este la ceea a camerei sau foarte putin scazut, atunci a scapat gazul din instalatie ("freonul").

In cazurile (2) si (3) trebuie chemat un tehnician frigotehnist pentru a rezolva problema.

| JicaContra a răspuns:

1. e foarte cald in camera si frigiderul nu se raceste (caldura produsa cand raceste, este disipata in camera)
2. daca temperatura din interior nu e destul de scazuta sau e exact cat trebuie, atunci ai probleme cu racirea, si el merge continuu pentru ca nu reuseste sa ajunga la temperatura setata sau nu reueste sa scada sub temperatura setata (in general, se duce cu 0, 5-1, 5 grade mai jos, se opreste, temperatura creste cu 0, 5-1, 5 grade peste, atunci frigiderul porneste si ciclul se repeta) = service, nu ai alta solutie
3. daca temperatura in interior e foarte scazuta, atunci ai probleme cu termostatul, iar service, nu ai alta solutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai setat temperatura prea mica., dar poate fi si defectiune daca e vechi. Da un lucru e cert te arde la portofel
Frigiderul e cel mai mare consumator de curent din casa. Noroc ca nu am nevoie de asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| RamoM a răspuns:

Poate fi una din urmatoarele motive.

Temperatura este setată incorect.
Multe produse alimentare au fost introduse în același timp.
Produsele alimentare introduse în aparat erau prea calde.
Temperatura camerei este prea mare.
Ușa nu este închisă corect.
Ușa a fost deschisă prea des.

| TIM85 a răspuns:

Buna,este posibil să ai probleme cu termostatul, acea piesă care atunci cand frigiderul ajunge la temperatura la care a fost setat, ar trebui să oprească alimentarea cu energie electrica.De obicei cam astea sunt simptomele.Dar indicat ar fi sa consulți un specialist în domeniu.Toate cele bune!