| Vali1977 a întrebat:

De ce la un sistem solar fotovoltaic de 3 kw când pornesc mașina de spălat la apa calda se încălzesc cablurile de la baterie iar bateriile se descarcă imediat?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este consumul mare a masinii de spalat si randamentul convertorului.

Masina de spalat are o rezistenta de cca. 2 KW, care incalzeste apa.
Randamentul convertorului scade spre puterea nominala, ajungand in cazul tau in jur de 2/3 (66%).
Din motivele de mai sus, consumul din baterie este la cca 3 KW (!), adica limita maxima la care sistemul a fost proiectat.
Presupunand ca bateriile sunt de 36V, consumul in acest caz este de aproape 100A (!), ceea ce presupune cablu gros de cupru, cu sectiune minima de 16 mmp (preferabi 25 mmp), adica diametru de cel putin 6 mm.

Daca cablurile sunt mai subtiri, sunt lungi si/sau ingramadite, atunci se incalzesc simtitor.
De asemenea, si contactele (suruburi /stifturi /papuci) pot produce caldura, daca nu sunt perfect montate.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sistemul fotovoltaic are probabil un invertor de 3 kw, dar utilizarea ei depinde si de capacitatea bateriei, care este exprimata in amperi. Bateriile in general sunt de 12V, iar mașina de spălat este la 220V. Deci va consuma bateria de vreo 18 ori mai repede.
In plus, chiar daca teoretic ai o baterie care îți asigura 10 kWh, nu înseamnă ca o poți utiliza timp de 10 ore cu un consum de 1 kw, pentru ca odată descărcata la jumătate practic nu mai își face treaba.

| Catrice a răspuns:

Consumul e mare.

| Panamax a răspuns:

Pentru ca masina de spalat consuma in anumite momente 2, 2 kw reali, iar chinezaria ofera 3kw doar pe hartie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si intrebarea care e?

| Illuminati2016 a răspuns:

Inseamna can aim nevoie de cabluri Mai groase funda?

| Balan_Radu_1998 a răspuns:

Schimba masina de spalat! Clasa economică la orice electrocasnice e buna 2-3 ani după care se strica si incepe sa consume din ce in ce mai mult! Succes