| OnTheTop a întrebat:

De ce nu se invarte farfuria de la cuptorul cu microunde nu se invarte dar incalzeste? sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce explicatii!
Daca farfuria nu se invirte s-a dus motorul. Faptul ca nu se invirte inseamna ca mincarea se incalzeste neuniform.
Concluzia este ca trebuie motorul schimbat. Acest lucru il poti face relativ usor si tu. Te uiti pe spate, pe fundul lui, si acolo trebuie sa fie un capac sub care este motorul, vezi ce tip este si il cauti. Eu am comandat la o firma care l-a adus din Polonia. ( pentru cuptor Panasonic )
Daca vrei sa te distrezi si sa desfaci cuptorul, nu vei reusi, iti trebuie o surubelnita cu un cap special, caci are citeva suruburi deosebite, tocmai pentru a nu umbla oricine. ( adolf )

4 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Scoate roata din plastic cu grija si fixeaz-o din nou
nu a curs mancare in cuptor? poate este intzepenita

| IulianDep a răspuns:

Intr-adevar daca nu se invarta e posibil sa nu fie fixata bine, sa fi cazut de pe soclu. Incearca sa ridici farfuria aia si sa o pozitionezi mai bine.
Daca e dus motorasul, du la cineva sa repare.

| Anileda a răspuns:

Fixeaz-o cum trebuie!

| BineeeMa a răspuns:

Cuptorul cu microunde foloseste unde radio care agita moleculele de apa din mancare incalzindo. deci nu conteaza daca farfuria se invarte sau nu. daca farfuria se invarte atunci mancarea se incalzeste uniform