| anonim_4396 a întrebat:

De ce plantele cresc mai repede atunci când primesc apă de ploaie (atunci când plouă) decât atunci când sunt udate de noi, cu apă de robinet, cu furtunul sau stropitoarea?
Eu am observat asta tot timpul și cred că și voi ai observat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ploaia uda uniform planta, atat pe crengi si frunze, cat si in jurul radacinilor.
La furtun se stropeste ne-uniform planta si ca urmare unele parti sunt udate mai excesiv, altele mai putin.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu cred ca e vorba de raportul umiditate-căldură din aer. Cind le udam noi, căldura e mai mare, cand ploua, umiditatea e mai mare, și asta le priește plantelor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că ele așa au fost învățate de milioane de ani să primească cu picătura.

| relian a răspuns:

Este cum zice cristi, apa este apa, mai buna ar fi aia de la put sau robinet ca are minerale, comparativ cu cea de ploaie, deci cresterea plantelor nu tine doara de apa.conteaza temp, umiditatea din aer etc.

| Frank51 a răspuns:

Aștept să atașezi și un studiu legat de această temă.

| gabicoo a răspuns:

Ține de duritarea apei!
Apa de la robinet e dură!

| Dismally a răspuns:

Canitatea de apa este singura diferenta. Cand ploua tot pamantul va fi imbibat cu apa si radacinile plantei va avea acces usor la nutrienti. Cand stropesti ti, vei stropi doar in zona unde ai planta iar o mare parte din apa se va pierde in solul care este uscat.

| Zuzu1991 a răspuns:

In apa de la robinet se pune CLOR...

clorul se duce daca tii apa de la robinet intr-un recipient deschis timp de cateva zile si devine la fel de buna ca apa de ploaie

| romeo78 a răspuns:

E ciclul vieții. Pur și simplu sunt sălbatice, chiar dacă sunt în ghiveci. Au un ciclu al lor de creștere, udare.
Orice plantă de ghiveci trebuie însoțită de un ghid de îngrijire a plantei.
E un cod genetic al plantelor care știu că atunci când e sezonul ploios, plouă, trebuie să crească cât mai repede, pentru ca să atragă insectele, albinele, să o polenizeze, căci după aceea poate veni seceta și se va usca.

| AndreeaWTS a răspuns:

Apa de la robinet conține clor.
Eu stau la curte și am și fântână.
Dacă uzi cu apă din fântână e exact ca apa de ploaie.

| FantasyBoy a răspuns:

Dicloramina T care este folosita in reteaua de alimentare cu apa potabila distruge(partial) microbiomul(bacteriile) din sol, micsorand cantitatea de azot absorbita de cilii radacinilor, pe de o parte, apoi contine saruri dizolvate, care cresc nivelul de salinitate a solului, doar apa ploaie/demineralizata e cu adevarat apa pura.

| Alice270246 a răspuns:

Apa de la robinet/furtun/stropitoare conține CLOR. Într-o cantitate mai mică sau mai mare. Acesta este un factor foarte important pentru distrugerea sănătății. De aceea este bine să consumi apă de la un izvor. Revenind la subiect, apa de la ploaie este foarte sănătoasă pentru că provine din evaporare. În momentul în care apa dintr-un vas sau nor se evaporă. Acea apă este purificată. Se evaporă doar apa curată, iar impuritățile rămân. Deci apa de la ploaie este mult mai curată.
______________________
Dacă răspunsul meu te-a ajutat, sau ți-a plăcut, apasă pe fundă pentru a marca acest lucru.

| DanielFr a răspuns:

Iedera