| patriciaxd a întrebat:

De ce se culege graul inaintea porumbului? care stie? laughing)) big grin

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Pentru ca se seamana din toamna(noiembrie) si se face mai repede decat porumbul astfel in vara il culegi(prin iulie)... iar porumbul in aprilie, si se culege in octombrie

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru ca au perioade de vegetatie diferite.

| Abcfunny a răspuns:

Pentru ca graul se face mai repede?

| alex2009 a răspuns:

Graul se culege inaintea porumbului pentru ca aceiasi echipa de tarani participa la recoltare si trebuie sa le faca in ordine.Si plus de asta graul se seamana toamna iar porumbul primavara

| Catalion a răspuns:

Pentru ca daca nu se culege graul mai repede, o sa se usuce si o sa cada boabele de grau pe jos si se iroseste, pe cand porumbul e mai rezistent. Cel putin asa cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca se coace inaintea porumbului

| Me23 Tia a răspuns:

Pentru ca asa vrea proprietarullaughinglaughingsau pentru ca e mai scump graul? nu stiu. una din astealaughinglaughing