| laurici_3736 a întrebat:

De ce se inegresc rosiile in solar[frunzele si tulpina] si cu ce se trateaza? Eu le-am stropit cu zeama bordeleza 10%, e bine?

Răspuns Câştigător
| cghimbas a răspuns:

Pai sa stii si tu ca rosiile merg stropite si cu Turdacupral 0, 5%, Dithane 0, 5%, zeama bordeleza 0, 75-1%, Ridomil 0, 25%. A aparut pe radacina cumva o pata neagra?
Daca a aparut inseamna ca este mama care se manifesta si in solar

6 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Anul acesta, aproape toti care au culturi de tomate de fapt de toate soiurile de legume ardei vinete au probleme majore cu tot felul de boli la plante
vinetelor mele cad florile din cauza variatiilor mari de temperatura si umiditate
si eu le stropesc dupa fiecare ploaie cu zeama bordeleza si totusi se manifesta boli

| laurici_3736 explică:

Laurici raspunde. Fiti atenti ce am facut:le-am stropit in primele zile cu BRAVO dar nu a dat rezultate[substanta recomandata de specialisti care totusi am inteles ca e buna pentru preventie]. Apoi la indicatia unui tip care cultiva de ani buni legume in solar am facut urmaturul decoct :Intr-un vas de ~10l am fiert un brat de urzici, dupa care in zeama fierbinte am pus~15 frunze mai mari de nuc si le-am lasat ~12 h, am strecurat zeama si am stropit cu ea plantele[dupa ce in prealabil am rupt tot ce era negru] si surpriza a doua zi nu s-au mai inegrit si au inceput sa se inverzeasca din nou.Deci cred ca le-am cam scapat. Sper sa va ajute si pe voi.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeama bordeleza este de mult timp depasita de bolile nou aparute.
Concentratia folosita 10 %, eu zic ca este mare, chiar uriasa, si cred ca ai transformat un tratament in ceva ce mai mult a distrus / ars plantele. Citeste aici :http://www.fermierul.ro/modules.php?name=News&file=print&sid=369
Aici este un link : http://www.infogradina.ro/......telor/180/ pe care l=am mai pus. Studiaza ce boala crezi ca seamana si gasesti tratamentul.
In tot cazul, cultura este compromisa, trebuie schimbata.
Pe viitor, in loc sa cauti informatii pe net cel mai sigur rapid si indicat, este sa iei o planta bolnava si sa mergi cu ea la un centru fito-sanitar. Acolo iti va spune ce este, ce tratament, vei primi multe informatii utile.
Mai adaug ca este si o obligatie morala sa mergi acolo deoarece pot apare boli grave cu mare extinctie iar ei le centralizeaza, anunta ministerul agriculturii care poate decide masuri de tratament pe arii extinse, pe banii lor.
Pe scurt : dupa revolutie, inginerii agricoli au fost goniti de taranii stiutori a toate cele ...acum se vad rezultatele. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laurici / Daca tu crezi ca esti mai destept decit specialistii de ce cauti raspunsuri aici?
Care este problema de ai dat stupid? Motiveaza! Este ceva in neregula sau doar ai dat stupid din invidie ca tu nu stiai raspunsul?
Cert este ca tie ti-ai dat stupid, tu esti STUPIDUL! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni ,este vorba de patarea neagra sau altenarioza ,nu mai dati sfaturi gresite.Folositi fungicidul SCORE+ORTIVA in proportie de l-l la stropit si se repara planta.Ing Poescu L.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni, este vorba de patarea neagra sau altenarioza, nu mai dati sfaturi gresite.Folositi fungicidul SCORE+ORTIVA in proportie de l-l la stropit si se repara planta.Ing Poescu L.