| Alexandru0007 a întrebat:

De curand am cumparat un tv LG de 72 diagonala. Problema e ca pe ecran imi apar din cand in cand chenarele alea cu dolby digital, eye confort etc si dispar apoi reapar la cateva secunde. Apar fara sa umblu la telecomanda, dar cand dau ok pe ele dispar. N-as vrea sa stau mereu cu telecomanda in mana sa le urmaresc. E vreo solutie sa dispara permanent?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa le dezactivezi din meniul tv ului, mergi la setari si acolo bifezi off in loc de on, si gata le dezactivezi. baftă.

| anonimg a răspuns:

Da-ne denumirea completa a tv-ului.

| Alexandru0007 explică (pentru anonimg):

LG 29MT48DF. M-am uitat prin meniu, nu gasesc nimic de debifat pe nicaieri.

| anonimg a răspuns:

(Settings) - Picture - Eye Comfort Mode: Off.
Sursa: http://www.richersounds.com/static/manuals/28mt48.pdf
Cu dolby digital nu am gasit.

| Alexandru0007 explică (pentru anonimg):

Nu nu.
intr-un singur patrat sunt cate 3-4 chestii una sub alta, gen functiile tv-ului Dvix, usb mode, dolby digital. patratul asta negru cu pictogramele astea apare ba in stanga, ba in dreapta, ba in partea de jos. si difera afisajul ba scrie game mode, ba usb 2.0, ba hd definition etc. concret niste afisaje aiurea pe care nu stiu cum sa le scot.

| Alexandru0007 explică (pentru anonimg):

Http://static3.auctelia.com/......27655L.jpg o chestie ca alea 4 de pe cutie imi apare pe tv

| anonimg a răspuns (pentru Alexandru0007):

Atunci service scrie pe el. Eroare de soft probabil.

| AlexCristi97 a răspuns:

Trebuie sa le poti dezactiva de undeva sau sa iti "formatezi" televizorul, gen sa il pui sa isi reprogrameze toate posturile si cand faci asta sa fii atent ce bifezi si ce nu. Daca iti cere un cod, de cele mai multe ori e 0000.

| Alexandru0007 explică (pentru AlexCristi97):

Mai raspunsuri ca ''de undeva''..nu-si au locul. ori imi spui de unde exact, daca stii, ori nu mai scrie nimic

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Fiecare televizor are propriul lui meniu. De unde sa stiu exact cum arata al tau. Daca intri in meniu, trebuie sa gasesti de unde sa dezactivezi. Daca nu gasesti, ti-am dat alternativa.