| Calinm22 a întrebat:

De vreo 3 luni nu am mai plătit facturile de la eon gaz pentru că tot îmi vin facturile pe minus, prima cu -50 Ron, a doua cu -25 și acum mi-a venit factura de -100 și nu am platit deloc, eu nu prea fac de mâncare acasă și dusul meu este electric, deci este normal sa nu am un consum așa mare la gaz dar este normal să sară de la aproximativ -25 lei la -100, 24?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Facturile sunt estimative timp de cateva luni (in functie de consumul de acnul trecut sau diagrama facuta de titular), dupa care se citeste contorul si se regularizeaza platile.
Tipul facturii este scris pe ea.
Consumul o poti verifica si tu, citind contorul lunar (sau cand dorestiÍ).

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt probleme. Ti-au estimat mai mult consum. Eu dau indexul lunar pe data de 2 ale lunii. Prin telefon.

| Yuoia a răspuns:

Raspunsuri pana aici oarecum bune. Dar, daca ai platit o suma mare la estimare, ai bani in plus la ei. Dar cum de acolo se scad facturile calculate in fiecare luna, suma pe minus ar trebui sa fie tot mai mica. La tine, dintr-o data este mai mare. Ar fi bine sa iei legatura cu ei. Poate altcineva plateste in contul tau. Sa nu te trezesti ca ala face reclamatie si apoi ai de platit o suma uriasa. Mai bine vorbesti sa eviti neplacerile.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Daca este cu minus - ) nu iti fa probleme, noile reglementari pe EON Gaz si ELECTRiCA-RENEL energie electrica este ca au fost obligati sa faca modificari substantiale ca reducere de pret pentru consumatorii casnici si sa platesaca strict doar ce au consumat si astea cu minus sunt banii ce ti i-au luat in plus in ultimile 12 luni fiind obligati sa faca compensarea si re-actualizarea catre consumatori. Cand factura iti va veni fara minus, dau un exemplu sa zicem ca vine sa platesti 70 de ron, cel mai bine este sa le platesti rotund adica 100 ron si astfel ai credit la ei pentru luna care vine si functie de consum e posibil ce ai platit tu in plus factura sa vina cu minus iar si asta este bine si in avantajul tau. Eu asa fac mereu si la gaz si la electricitate - cand vine factura de plata platesc rotund in sus suma si luna care vine ori imi vine mai mica factura sau pe minus. Banii platiti in plus sunt in contul tau activi pentru urmatoarele plati de consum si nu tii ia nimeni decat stric pentru plata acelei ulititati-consum gaz sau curent.