| Ada477 a întrebat:

Detectorului de gaze poate detecta micile scăpări de gaze?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Corect, tocmai d-aia a fost inventat

| relian a răspuns:

Detectorul ala nu este pentru a detecta gaz metan,este un detector de CO,adica monoxid de carbon,adica mai simplu spus ala detecteaza gazele arse.
Deci nu suna pentru ca gazele arse ies afara prin acel burlan ce este scos prin perete afara ok?

Pe viitor cand ai ceva,mai citeste si ce spune manuala ala cu care vine un aparat. Daca mirosi gaz metan, aia inseamna ca deja stii ca scapa pe undeva, deci detectorul de gaz metan esti tu.Nici nu stiu de sunt astfel de detectoare sa detecteze gaz metan.
Daca vrei sa verifici,fa o solutie de sapun lichid cu apa,apoi da cu solutia aia pe tevile de gaz unde sunt suduri,asta daca sunt ceva suduri,sau da pe robinetii aia,ori pe toate conectiile. Daca scapa gaz metan pe undeva o sa faca bule de sapun din ala. Poti folosi si un sparay,pui solutia aia in spray si dai pe unde am spus.

Centrala pe gaz natural,sau propan,etc are un arzator acolo in ea unde arde gazul ala,apoi gazele is evacuate afara pe un burlan.
De ce se instaleaza acel detector de CO? Acel arzator este facut din metal,din teava zincata,dar cu timpul poate rugini si pot apare gauri in acel arzator, iar gazele arse ar putea sa iasa in camera, sau o parte din ele.Gazele arse nu le poti mirosi si daca ai intra intr-o camera asa o sa lesini si poti chiar muri daca nu te vede careva.

De aia se monteaza acele detectoare, deci nu e pentru gaz metan, ci pentru gazele arse care ar putea ajunge cum am spus in camera.Detectroul ala cand gazele arse ajung sa aiba in aer o concentratie X suna, aia e tot.
Uite ca ai mai invatat ceva si azi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns:

Depinde cat de aproape este gazul de el! logic,
Aparatul detecteaza gazul daca ajunge langa el, dar daca este fizic departe de locul unde este scurgerea de gaze, este probabil sa nu ajunga la acel detector si astfel sa nu il detecteze. deci da il detecteaza in functie de distanta

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Ada477):

Robinetele de la ce?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Ada477):

Ai unul singur, inaintea regulatorului de gaz. Restul sunt pentru apă. Te cam inseala mirosul.