| anonim_4396 a întrebat:

Dețin un mic imobil construit in 2010 din cărămidă cemacom cu placa de beton de 25de centimetri, acum aș vrea să mai construiesc încă un etaj și mansardă. Oare se poate adăuga la structura exista sau cum se procedează?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Se poate adauga, bineînțeles daca structura si corespunde. Placa de beton nu prea contează, se vor expertiza fundațiile, stâlpii si centurile.
Daca te-ai limita la mansardare, ai avea toate sansele sa realizezi fara hartogarie.
Pentru etaj si mansarda, trebuie sa ceri un certificat de urbanism de la Primarie, unde ti se vor enumera toate documentele necesare pentru autorizare. Clar nu vei scapa fara proiect si fara expertiza, probabil ti se va cere DTAC, aviz de la operatorul de distribuție energie electrică, contract pentru deseuri de construcții, studiu geotehnic, plan de situatie vizat OCPI, proiecte de instalatii, studiu SAER.

| 29mai a răspuns (pentru regis):

Mulțumesc pentru răspuns!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Expertiză tehnică. 2. Autorizație de la primărie. 3.Proiectare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai nevoie de autorizatie de construire de la primarie.Trebuie sa consulti un arhitect si/sau inginer structurist.
De citit
https://cumsa.ro/......nstructie/

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Trebuie sa faci expertiza tehnica si mai apoi proiectare si autorizatii. Cauta un structurist sa faca expertiza