| matrix100 a întrebat:

Din ce material trebuie sa fie suruburile ca sa nu li se strice floarea aia in care intra surubelnita si se infileteaza? Am niste experiente neplacute cu ele cand se strica capatana aia a lor si nu mai se invarte cu surubelnita. Se numesc cumva astea mai calitative? Adica sunt dispus sa platesc mai mult pe ele dar sa fie calitative si durabile. Multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca nu se strica șurubul, se poate strica șurubelnița.
Pentru a tine cat mai mult, obligatoriu trebuie aleasa șurubelniță de forma si dimensiunea potrivita.
Unde strângerea este puternica, este de preferat sa se folosească șuruburi adecvate, cu cap TORX de exemplu.

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

OLC45. Pret calitate/

| darrio2007 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu folosesti nici surubelnita potrivita, mai ales daca sunt in cruce?

| sierra1 a răspuns:

Ce șuruburi?

| sierra1 a răspuns (pentru matrix100):

Dedeman, marca fischer (deși eu cred că nu merită)

| Bizon95 a răspuns:

NU folosesti surubelnita potrivita
mai exact folosesti una putin prea mare, nu indeajuns de mare cat sa nu prinda crucea, dar destul de mare sa nu o prinda bine si sa alunece
foloseste una mai mica
sau una cu capete multiple si cand scapa foloseste un cap mai mic

ORICUM ar trebui sa folosesti o surubelnita electrica (care are implicit capete multiple) altfel, daca bagi mai mult de 2-30 de surube e masocheala totala si munca de chinez

iar intrebarea ta e gresita, surubele alea sunt facute dintr-un material foarte bun, eu am reusit sa rup cateva pentru ca lemnul era prea puternic si s-a rupt surubul dar NU am tocit floarea (foloseam capul care trebuie)