| smaranta a întrebat:

Din ce se poate construi un garaj cu forte proprii, usor si ieftin? daca aveti vreo idee ingenioasa va rog sa o spuneti, multumesc.

Răspuns Câştigător
| DMV a răspuns:

Iau un exemplu al unui garaj de 3x5m, S=15mp, h=2.5mp.
Din punctul meu de vedere, cea mai ieftina structura ar fi una metalica(mai ales ca acest tip de constructie nu necesita protectii ignifuge, care sunt la fel de scumpe cat materialele in sine) pe o placa prefabricata sau turnata la fata locului din beton armat.
Placa de beton armat nu e necesara, eu totusi o recomand. Daca mergi pe sfatul meu e destul sa faci o placa slab armata(cu plasa de otel sudata). Plasa e cam 50 lei 10mp, bagi 2 suprapuse legate cu distantieri si n-ai probleme(120-150 lei). Betonul este 190 lei/mc (cu TVA). Ai 3mc de beton in placa si calculez 3.5mc(se mai pierde, intra si la fundatia stalpilor).
Placa de BA te-ar costa 650+150 = 800 lei.
La acoperis ai 3 optiuni ieftine: poliester, policarbonat sau tabla ondulata. Dand o panta de 10 grade acoperisului, o sa-ti iasa o suprafata de vreo 16mp, socotim 17mp cu tot cu pierderi.
Poliester: 200lei (12lei/mp fara TVA)
Policarbonat: 300lei (18-19 lei/mp fara TVA)
Tabla ondulata: 350-400lei (18-23lei/mp fara TVA)
Structura acoperisului o voi calcula in structura peretilor.
Daca te intereseaza sa tii doar masina in garaj(fara scule, biciclete, etc), te poti multumi cu plasa de otel sudata ca si delimitare. Structura pe care se sprijina aceasta ar putea fi, cum am precizat mai sus, din tevi de fier sectiune dreptunghiulara.
Suprafata peretilor ar fi 2.5m(H)x [2x(3mx5m)] (perimetru) = 75mp. Deci mai dai vreo 400lei pe plasa sudata pentru pereti. Structura acoperisului consideram 17mp.
Poti alege teava rectangulara de 30x20(mm), o bara de 6m e 25lei, si iti trebuie cam 6(la dist de 1m-poti merge pe 1.5m) pe un perete lung 6x2.5m=15m si 4 pe un perete scurt 4x2.5m=10m =>25mx2 = 50m, la care le mai punem o toleranta de 4m, din care rezulta ca ai nevoie de 9 bare de 6m.Iti mai trebuie 3-4 bare la acoperis => 13bare x 25lei = 325lei
Fa un calcul la astea, mai pune un 20% si iti iese un numar aproape de adevar. Asta ar fi limita de jos a investitiei.
Si la pereti si la acoperis mai poti merge pe tabla cutata, daca vrei sa ai garaj inchis. La asta iei un pret de calcul de 5-6lei/mp fara TVA si nevopsita => undeva pe la 500lei.
Vreau sa te rog sa postezi un calcul aproximativ al garajului dupa ce l-ai construit, indiferent de materialele folosite. Ma intereseaza pe mine sa-mi verific aproximarile(le-am facut in 15 min) si pe ceilalti pretul real al unei astfel de constructii.
Poti merge si pe lemn, depinde ce alegi sa cumperi: bormasina, flex sau circular. Nu iti trebuie neaparat aparat de sudura, poti sa faci imbinarile cu surub si piulita. Desigur le mai poti imprumuta de la un mester.
Multumesc

8 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Simplu : din placi de PAL tratat, pe structura de lemn. Costa, nici jumatate din pertul celui cu placi din beton.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca este in curte, eu l-as construi din OSB pe suport de lemn, si acoperit cu tabla ondulata. Usor de construit in regie proprie, ieftin si cu mai putin efort fizic.

auran
| auran a răspuns:

Nu cunosc preturile dar, legat de forte proprii, l-as face din BCA / gled / in loc de lavabil iti poti lasa imaginatia sa zburde cu niste Graffiti / acoperis din tabla ondulata

| EUSIATIT a răspuns:

Dragilor dar de chirpici sau 'caramida de pamint ati auzit?/facuta acasa in curte. vrei reteta? cred ca stii sau macar intrebi pe bunica ta care sta la tara si ti spune cum se fac; apa pamint galben si paie .si sa vezi ce garaj ieftin faci

| silvio a răspuns:

Lemnul este cel mai ieftin material de constructie la ora actuala in romania si se lucreaza si foarte usor.
in plus este si rezistent, schimbi cateva masini si garajul nu se strica happy.
nu e de neluat in seama faptul ca daca nu-ti mai foloseste il poti demonta foarte usor si poti refolosi si lemnul.
trebuie cateva cunostinte elementare dar si cateva "secrete" ca sa iti iasa bine happy
eu lucrez in lemn si as putea sa te ajut in vreun fel daca vrei.
sfaturi si idei pot oferi gratis happy, imi poti scrie pe pv sau pe site-ul meu.
nu sta pe ganduri, foloseste lemnul si n-ai sa regreti.
a, si am uitat sa adaug si aspectul deosebit al unei constructii din lemn daca este bine facuta, fie chiar si un garaj.

| silvio a răspuns:

Lemnul este cel mai ieftin material de constructie la ora actuala in romania si se lucreaza si foarte usor.
in plus este si rezistent, schimbi cateva masini si garajul nu se strica happy.
nu e de neluat in seama faptul ca daca nu-ti mai foloseste il poti demonta foarte usor si poti refolosi si lemnul.
trebuie cateva cunostinte elementare dar si cateva "secrete" ca sa iti iasa bine happy
eu lucrez in lemn si as putea sa te ajut in vreun fel daca vrei.
sfaturi si idei pot oferi gratis happy, imi poti scrie pe pv sau pe site-ul meu.
nu sta pe ganduri, foloseste lemnul si n-ai sa regreti.
a, si am uitat sa adaug si aspectul deosebit al unei constructii din lemn daca este bine facuta, fie chiar si un garaj.

| deealexx a răspuns:

Tata a facut in...98 daca imi amintesc bine...la casa... fundatie de beton...structura in sus de lemn cu stalpi din tevi big grin

| Toader_Pulca_1957 a răspuns:

Bna ziua. Doresc sa imi fac un garaj, iar ca dimensiuni ar fi de 3x6 m....Deschideea usii de 2.6m cu inaltimea de 2.5m. Deci? Ce recomandati? Cat mai simplu si mai usor Va multumesc. Astept