| Skarr a întrebat:

Doar eu dau de gandaci in fiecare zi? Tocmai am simtit ceva pe langa picior si cand am dat cu mana am realizat ca era un gandac. Gandac. Cand ies din camera dau de cate un gandac. In bucatarie gandaci. Am vazut 3 gandaci in 3 minute azi in bucatarie si am prins doar 1. Ma dispera gandacii astia. Si imi e si frica de gandaci/insecte in general. Cand ii prind ii omor. Si varamiu care sta in acelasi bloc mai gaseste cate unu din cand in cand da cred ca eu nu am cativa, cred ca ii am pe toti laughing). Nu sunt gandaci de bucatarie. Sunt d-aia negri mari cred ca sunt de pamant sau ceva de genu de care mai sunt afara. Am gasit si unii mai mici dar mai rar. Ce sa fac ca nu vreau sa stau toata vara asa.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu administratorul blocului, sa organizeze DEZINSECTARE GENERALA in TOT BLOCUL, eventual si in blocurile invecinate, daca sunt si acolo.
In caz contrar nu veti scapa de gandaci, vor reveni de la vecinii ne-dezinsectati.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata un motiv foarte bun sa afceti curatenie generala toata casa, incluzand camari, dulapuri, locuri greu accesibile, totul se poate muta, deratiza, freca si curata, ca tot stati inutil inchisi in casa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se găsește insecticid în comerț.
Problema este că ei sunt în tot blocul.
Astfel, ei vor reveni din alte apartamente la tine.
Ar trebui să faci o sesizare la administratorul blocului să organizeze o dezinsecție- deratizare în toate apartamentele din bloc, inclusiv spațiile anexe, subsol. Numai așa poți scăpa definitiv.

| JicaContra a răspuns:

In general cand VEZI gandaci inseamna ca ai multi, multi, MULTI
eu stiu o solutie, SINGURA solutie, dar cam scumpa, totusi inainte de a o descoperi, am dat de vreo 3 ori mai mult pe insecticide, am inhalat o tona de chimicale si NU am scapat de gandaci, tot reapareau dupa ceva vreme

solutia este:
https://www.emag.ro/gel-maxforce-ic-d2m217bbm/pd/D2M217BBM/
81lei... faci mici bilute pe la colturile pe unde ai vazut gandaci, NU este in nici un fel toxic pentru oameni, si nu omoara gandacii din prima, gandacii sunt atrasi, vin, se acopera cu substanta, se intorc in gaura de unde au iesit si paseaza substanta si la ceilalti gandaci, APOI MOR TOTI... ***TOTI***