| sapphire7 a întrebat:

Doresc cunoscatorii daca imi pot evalua aceste butoaie (pozele sunt afisat in link, nu vreau sa fac nici un fel de reclama) nu cunosc conditia lor exacta sau cati litri, cele mici sunt cam de 1 metru iar cele mari de aprox 2 metri.
Ma intereseaza o evaluare asupra preturilor atat pentru cele mici cat si cele mari

https://bit.ly/2tjD7g6

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce vrei tu sa evaluezi nu sunt butoaie, ci cazi. Si nicidecum pentru țuică, ci cel mult pentru borhot.
Prețul lor depinde de starea lor, de material si de capacitate. O cada de 1m înălțime ajunge la 400 de litri, cada de 2 m eu nu am văzut, dar clar ar trece de 1000 de litri. Așa, după poze greu de aproximat.
Ca preț orientativ, o cada noua de stejar de 400 l sare de 500 lei, dar una similara de salcâm e de 3-4 ori mai ieftina.
Ce ai tu nu doar ca sunt vechi, dar par si neîngrijite, nu cred ca vei face prea multi bani pe ele.

| sapphire7 explică (pentru regis):

Nu ma pricep absolut deloc, eu am cumparat casa, si a lasat absolut tot, cele 2 cazi mari sunt imense, eu am 1.70 si sunt mai mari ca mine, 2 m au sigur, imi poti sugera un pret cat as putea cere pe ele? Nu as vrea nici sa le arunc pe foc sau gunoi, cazile mari sunt la adapost nu a plouat pe ele si sunt in stare relativ buna. Multumesc frumos.

| regis a răspuns (pentru sapphire7):

Nu am idee de preț corect, ți-am spus cat costa una nouă. Importante sa ai cui sa le vinzi, ca acum oamenii preferă plasticul.