| Munteanu_Ilie_1954 a întrebat:

Doresc sa folosesc gpl pentru incalzirea locuintei.stie careva cu cine trebuie sa iau legatura pentru montarea unui rezervor si instalatiei aferente? ce costuri trebuie sa suport si cit costa gazul?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cauta pe net butan gas sau nu mai stiu inca o companie care se ocupa cu asa ceva. Oricum te costa ceva instalatia, dar ai optiuni.Eu am vorbit cu cineva cred ca de la butangas daca nu ma insel.Depinde ce rezervor vrei, dar cred ca oricum tot scump e, ma refer la inceput. Poti cumpara instalatia sau o poti inchiria, detalii iti da cel care il vei contacta.Nu mai tin minte cit mi-a spus mie ceva in jur daca nu ma insel la vreo 6 mii de dolari, dar nu-s sigur cam vorbit acu vreo 2 ani.Si asta un rezervor de 3 mii de litri cred. Daca ii contactezi te suna ei sau te contacteaza pe email rapid.Le lasi email si sigur te cauta un agent deal lor.Deci depinde de rezervor ca au diferite marimi, apoi ei iti rezolva totu, ca trebuie aprobari de la primarie de la pompieri etc is hartii de facut, deci in pret intra totu, tu nu faci nimic stai acasa fac ei totu si este de preferat sa faca ei ca te costa mai putin, ei au conectii deja stiu ce trebuie sa faca unde cum.Deci iti aduc instalatia acasa tio monteaza cu rezervorul plin, apoi cand incarci platesti doar litru de propan nu mai stiu cit era atunci 3 lei sau nu mai stiu am uitat.Ii suni ei vin acasa siti baga cit vrei tu, deci dupa e ok, dar la inceput dai mult pentru instalatie.Acum daca doar inchiriezi si aia te costa ceva pentru ca ei tot vin pun instalatia la tine in curte gradina sau unde cred ei, dupa care iti pun contor, dar tot platesti ceva nu mai stiu dar e de preferat sa o cumperi eu asa facusem calcul atunci.Mai este inca o posibilitate sa te bagi cu vecinii, adica sa platesti 3 case si instalatia la mijloc, dar nu stiu cum te intelegi cu vecii sau daca aia vor.In sf cel mai bine e sa-i contactezi pe aia de la butangaz sau ce companie mai e si te lamuresc ei si cu preturi si ce variante sunt.

| Munteanu_Ilie_1954 explică (pentru relian):

Multumesc pentru informatie.o zi buna cu multa sanatate

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Google + furnizori gpl. Costuri de incalzire egale cu cele pe curent.