| Tiberius a întrebat:

Doresc sa-mi construiesc un sistem de supraveghere pentru casa unde stau.As dori sa cumpar 6-8 camere de supraveghere si un DVR.Cum as putea monta acest sistem ma refer la sistemul de fire dintre camere si dvr ai apoi la sistemul de alimentare a camerelor? Orice informatie e de ajutor

Răspuns Câştigător
| alin_5705 a răspuns:

De preferat ar fi sa montezi cu o firma specializata.
Nu-ti recomand camere indicate de blonda de mai sus. Sint camere mici, rezolutie slaba iar faptul ca sint wireless inseamna acumulatori, acces permanet la ele...complicat si scump. Si dimensiunea lor mica nu se preteaza. Camerele de supraveghere fac " treaba " insasi prin prezenta lor, si pentru asta este bine sa fie vizibile. Deci camere normale cu IR iti recomand. ( ce stie blonda de IR si de faptul ca trebuie sa " vada " si pe intuneric?")
Sistemul de alimentare se face ori local la fiecare camera cu alimentatorul respectiv ( 12 V) ori de la un alimentator central, capabil sa " duca " toate camerele ".
Intre camere si DVR nu exista decit cablul de antena si eventual cel de alimentare.
Este important sa vedeti cum orientati camerele exterioare spre vecini, deoarece va puteti alege cu dosar penal si cazuri au fost suficiente, toate pierdute de cei cu camere. Si acesta ar fi un motiv pentru care este bine sa montati cu o firma autorizata.
Parerea mea este ca nr de camere este exagerat, poate gasiti o configuratie din care sa puteti supraveghea esentialul, eventual cu camere mai de calitate. ( adolf )

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru a evita mănunchiurile de fire instalează-ţi un sistem de camere fără fir care sunt şi mai puţin vizibile.
http://olympics.bizoo.ro/......-Set--T+R-
Fiind alimentate la baterii şi neavând conectare prin fir plus că dimensiunile sunt minime ai o grămadă de avantaje.
Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Tiberius explică:

Multumesc pentru pareri.Numarul de camere video nu este exagerat deoarece este vorba despre o suprafata destul de mare si cu multe unghiuri. Vreau camere normale cu IR nici nu poate fi vorba de camere cu acumulatori wireless sau de camere IP. As dori sa alimentez toate camerele la un alimentator central.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolf tie iti place sa fii prost? nene dupa un cont anonim cu parerea, lovesti pe ceilalti cu eculubratia ta de doi cacati, lasa dreaku jignirile ca nimeni nu so luat de gandirea ta infecta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"eculubratia ta de doi cacati "... deoarece nu inteleg despre ce este vorba, rog anonimul sa-i manince! Pofta buna! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi cer scuze pentru scaparea de adineauri, dar am ajuns la concluzia ca e momentul sa recunosc ca nu sunt nimic altceva decat un **** cu ochi. Un ratat fara nici cea mai mica speranta de a ma reabilita pe viitor. Rog sa ma iertati pentru idioteniile ce-mi ies inevitabil din gura, conform gandirii mele de doi bani. Semnat: (adolf, cel cu puta de 6 cm -in stare erectila.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amice, dupa ce ca arati cum arati, te mai si descri in toata " spendoarea "!? ta masculina? Vrei sa-ti dau aici numele, si sa " ne ridem "?
Eu stiu ca nu ti-a placut ca raspunsul meu l-a multumit pe Tiberius, stiu ca te oftici, stiu ca singur iti dai inteligent si folositor, si mai stiu ca raspunsul tau n-a fost cel mai bun. Asta este, atita poti.
Imi pare rau de tine dar esti ratat. ( adolf )

| alin_5705 a răspuns:

Pentru a supraveghea o casa in mod normal ai nevoie de minim 8 camere ( cate 2 pe fiecare fatada montate astfel incat sa se vada una pe alta si pe cat posibil sa nu ai unghiuri moarte cel putin nu langa casa ). Ca si cabluri ai nevoie de un cablu de alimentare si un cablu de antena pentru fiecare camera. Desigur alimentarea fiind comuna poti da 2, 3 sau chiar mai multe camere pe un singur cablu de 2*1. 5 sau 2*2.5mm.Ca si camere poti folosi camere de exterior cu IR. Cea mai buna solutie tehnica o reprezinta camerele de exterior de tip all in one ( camere de exterior cu IR, filtru mecanic retractabil pentru vedere pe timp de noapte, lentila varifocala cu autoiris, incalzitor pentru cazul cand temperatura da afara scade mult.Este important si numarul de linii TV al camerei, dar si sensibilitatea acesteia la lumina pentru a putea vedea bine in conditii de lumina slaba.Pentru 8 camere de acest tip ai nevoie de o sursa de 10 A, 12 V. Evident echipamente de calitate nu vei gasi niciodata in magazinele mari, acolo unde singurul lucru care conteaza este pretul. Te sfatuiesc sa nu cumperi nici de pe internet astfel de echipamente deoarece in primul rand nu sunt mai ieftine ca si la firmele de specialitate (la aceleasi caracteristici ), si in al doilea rand, firmele de specialitate cu siguranta au specialisti mult mai bine pregatiti decat cei care vand pe internet. Un astfel de sistem nu este complicat, il poti face singur cu conditia sa il intelegi foarte bine si sa-ti asumi raspunderea unui eventual esec.