| zamfira a întrebat:

Dragi prieteni, ce parere aveti de programul "Prima casa"? Oare sunt tinerii avantajati cu adevarat de acest program sau este doar o manevra electorala? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| selef a răspuns:

La o rata de peste 300 euro pentru 25-30 ani cati taneri isi vor permite sa duca ratele. Iar lo o casa noua mai trebuie mobila, aparatura electrocasnica si altele, plata utilitatilor plus alte cheltuieli si daca mai faci si copii cu cei mai cresti.Deci este pentru cei bogati. O familie de salariati nu castiga destul pentru a putea suporta toate aceste cheltuieli.

10 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Este o mare cacialama, am impresia ca este al doilea FNI, propaganda electorala la greu, mai crede cineva in minciunile lor?
Nu comentez ca imi este sila, totul este folosit in folosul lor, oricine ar vrea sa-mi spuna contrariul.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Eu nu am o locuinta si nici nu am avut. Desi mi-am dorit, nu am indeplinit conditiile pentru a putea achizitiona o casa. Acum, cu acest program, vom putea avea si noi casa noastra. Cu banii dati pe chirie, aproape ca ne vom putea plati rata.
Am convingerea ca vor fi multe persoane fericite, dar si multe nefericite pentru ca nu vor fi eligibile.

daniela
| daniela a răspuns:

Categoric e o manevra electorala dar daca se va aplica asa cum spun ei este un mod in care tineri inca mai pot sa-si cumpere o locuinta altfel...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E o mare vrajeala, cine are sa dea avans 5%, 3000euro plus 1000 euro nu stiu ce dobanzi, iar rata lunara in jur de 350 euro? Vor cumpara cei cu bani nu cei necajiti.Halal ajutor da Basescu tinerilor si mai vrea sa fie votat...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Categoric este o frectie la piciorul de lemn. Bancile nici macar nu vor sa auda de asemenea dobanzi. Si vor lua case tot cei cu bani nu tinerii care au reala nevoie de ele.

| Sara a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. nu e ft clara exprimata. pe mine nu ma incalzeste cu nimica. eu voi pleca in Anglia, peste ceva vreme, am de gand acolo sa mi intemeiez o familie, sa ma angajez, si sa nasc un copil in Regat. Si pentru toate astea, in plus, la nasterea primului copil stiati ca statul iti da o casa? Si iti mai ajuta copilul sa creasca. nu zic ca acolo sunt caini cu covriji in coada, dar e o tara de trait bine. La al 2 lea copil nu se mai aplika aceeasi faza, dar e de ajuns si primului copil, si parintilor sa fie sprijiniti pana isi pun viata pe roate! numai bine.

| mircea a răspuns:

In primul rand, nu este nici macar manevra si in al doilea rand nu sunt avantajati tinerii! Sunt avantajati antreprenorii din mafia constructiilor, pentru ca se incearca a se preveni disparitia unora dintre ei. Dupa ce dispar poate cei mai multi dintre figurantii care umfla preturile caselor si apartamentelor, dupa ce trece criza, exista riscul ca preturile sa inceapa a se stabili intr-adevar dupa "cerere si oferta" fara manipulari si interventii ale figurantilor. Nici nu-ti nchipui cate zeci de milioane de euro sunt in spatele acestui program si ce profituri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fure pe romani, si romanii le vor multumi pentru asta... Pacat, mare pacat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programul prima casa este facut numai pentru a incerca stoparea scaderii preturilor la imobiliare.si aici, tot baietii destepti sunt la mijloc.insa cu siguranta ca nu va merge.

| adii35 a răspuns:

Devreme ce e pusa inaintea alegerilor prezidentiale!