| Ionut_Petcu_1996 a întrebat:

Dupa cat timp apare ceva verde in pamant sau ghiveci dupa ce am pus seminte in pamant? Aproximativ

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Timpul (mai bine zis procesul) de la plantare pana la rasarire al semintelor se numeste germinare.
Uite aici o lista de cateva seminte cu timpul lor de germinare:
http://www.e-gradinarit.ro/......de-legume/

Timpul/procesul acestora tine de mai multi factori care ii gasesti chiar pe site-ul de mai sus (seminte puse prea adanc in pamant sau prea la suprafata; prea multa apa sau prea putina; temperatura si chiar perioada).

| superAndrei a răspuns:

Depinde mult de tipul de planta si de conditii. Cred ca cam pe ambalajul fiecaror seminte vine si o informatie despre timpul de crestere.Bafta!