| Iamforfun a întrebat:

După părerea voastră, cum este mai bine să vinzi un apartament, cu mobilă sau fără mobilă?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un apartament se vinde mult mai usor mobilat modern si minimalist.
Un apartament gol este foarte deprimant, mai ales daca nu e recent renovat, in timp ce un apartament plin de mobilier pare apasator.
Eu as lasa mobila de bucatarie, care oricum se potriveste greu intr-o alta, un living de 5-600 lei de culoare deschisa, o canapea draguta, iar in dormitoare cate un pat cu un cearsaf curat.
Daca nu ai nevoie de unele din electrocasnice, le poti lasa acolo, ca si un bonus. Decat sa le dai cu 2-300 ron pe olx, probabil in acest fel vei putea cere cu 1000 de euro mai mult pe apartament, iar lucrurile lasate sa le oferi ca si bonus. Oamenii sunt atrasi de ceea ce primesc in plus, nu iti poti imagina cat se bucura un client care tocmai a platit peste 100.000 de euro pentru o masina atunci cand i se spune ca va primi si un set de anvelope cadou.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de mobila. Daca e veche, il pui pe client sa se gindeasca unde sa o arunce daca nu ii convine, si sunt sanse mari pentru asta. Un minus la vinzare. Daca e moderna, acceptabila, ai doua sanse. Fie sa il vinzi pentru cum arata asa mobilat pentru ca ii place clientului, si atunci e un plus, pentru ca pretul poate fi mai mare, fie sa nu ii placa clientului mobila, si atunci sa refuze cumpararea. Aici e vorba de gusturi, vinzarea se va face in functie de gusturile potentialilor clienti. Deci, in ambele cazuri, mergi la risc sa nu dai apartamentul tocmai pentru ca e mobilat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca apartamentul are deja mobila il vinzi mobilat. Sa investesti in mobila doar pentru vanzare nu cred ca merita.

| Frank51 a răspuns:

Cu mobilă, dar dacă clientul vrea fără mobilă o scot și o vând separat sau o păstrez.

| Lioana a răspuns:

Depinde de ce vrei tu sa faci in continuare. Mai ai nevoie de mobila aceea? Daca da pastreaz-o. Daca nu incearca sa o vinzi impreuna cu apartamentul.
S-ar putea ca cumparatorul sa vrea apartamentul gol ca sa-si aduca propria mobila. In acest caz va trebui sa o scoti de acolo.
Iti spun ce as face eu ca cumparator. Daca mobila ar fi pe gustul meu si ar arata mai bine decat ce am eu, as cumpara apartamentul mobilat. Daca as dori ceva mai frumos ti-as spune sa iei mobila, sau as pastra doar ce imi place.

| Lukasssz a răspuns:

Depinde si de posibilii cumparatori. Unii vor mobila, altii nu.

| Legion7X a răspuns:

Fără sau cum dorești dacă vrei cu mobilă. Depinde și de mobilă, unele sunt mai vechi și rezistente în comparație cu altele din prezent de calitate poate mai diferită.

| 19flo79 a răspuns:

Asta depinde de client happy
Nu e o regula, depinde de foarte multe lucruri.

| AlienGod a răspuns:

Depinde ce vor clienții