| cosmin23a a întrebat:

E adevarat ca casele mai vechi din lut sunt mai rezistente la cutremur decat cele din caramida sau bca?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este adevarat. Si nici reciproca nu este adevarata.
Casele bine construite sunt mai rezistente la cutremur decat cele prost construite, indiferent de material.

| onasis1961 a răspuns:

Casele de lemn, de baloti de paie sau de lemn si lut sau paianta, rezista foarte bine la cutremure pentru ca sun mult mai flexibile si mai usoare.

| relian a răspuns:

Fals.O casa din lut si mai ales din alea vechi care nici nu au stilpi de restinta, nu au legatura piloni la colturi n-are cum sa fie mai rezistenta ca una din caramida. Pina la urma ce conteaza este de fapt fundatia si structura de reziostenta daca exista una. Vorbesc de acei stilpi care tin zidurile etc.De asemenea cit de adinca este fundatia si ce fier s-a bagat in beton ce beton este etc.Deci daca ai o casa din caramida construita pe o fundatie din beton armat are cum sa fie mai slaba la cutremur ca una din pamint.Alea din pamint ar fi mai stabile daca sint construite pe FURCI cum zic oamenii de la tara, adica pari bagati adinc in pamint asa uni linga alti si apoi se venea cu nuiele si se impleteau intre acei pari peste care se incarca apoi cu lut si paie.Alea da sint mai rezistente ca cele facute din CHIRPICI care aveau doar legatura asa intre ei fara ceva restent la coltuti macar.Dar case din pamint nu vad cine ar mai face in ziua de azi. Daca vrei sa iti faci o casa normal fa-o din caramida sau botari cum ai spus sau BCA, dar pe fundatie de beton si cu stilpi de rezistenta.

| BiuL a răspuns:

"e adevarat CA CAsele"
Cred ca da.

| cosmin23a explică (pentru BiuL):

Scuze, am scris in graba. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezistenta unei casa nu tine cont doar din materialul din care e construita. In general, o casa din caramida, este mai rezistenta, dar nu este o lege batuta in cuie. Se mai ia in calcul si : panza freatica, fundatia, scheletul casei, si daca este vorba de o casa mai mare, cum este construita mansarda. Lucrez in asigurari, si cam stiu ce zic. Am intalnit clienti care si-au facut vila cu fundatie din beton "armat", grinzi cu infiltratie de otel, iar casa era din caramida, nu BCA. Casa aia, chiar rezista. Nu se va darama cu una cu doua. Dar asta nu inseamna ca nu se pot inresgistra daune.

| Aamerican a răspuns:

Da pentru ca sunt construite una cu pamantul sa zic asa lutul se contopeste cu pamantul si nu prea pot fi darmate de fenomenele naturi happy

| geflomedia a răspuns:

Depinde, casa din lut cu ingradire gradea ori paianta este mai calduroasa.
Transfer termic mai mic, atat.
Casa din caramida cu centuri si stalpi mai rezistenta la miscare telurica.
BCA- nu prea suporta compresie mare, transfer termic mai mic fata de caramida.