| bo_bo a întrebat:

E bine sa faci fundatia casei din caramida?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu este bine pentru ca, in contact cu umezala din sol, caramida se degradeaza si astfel rezistenta casei scade si totul este realizat in mod inutil.
Fundatia este bine sa se faca din beton, pentru ca betonul rezista la umezeala si de fapt umezeala ii face bine.
Sper ca raspunsul meu iti va fi de ajutor.

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu e bine pentru ca nu este atat de rezistenta ca si betonul, in plus se macina si este mai poroasa asa ca poate sa se infiltreze mai usor apa. Nu pot acum sa-ti dau detalii tehnice... Totusi de foarte multi ani de zile nu se mai fac fundatii de caramida.

cristian
| cristian a răspuns:

Daca te zgarcesti la tarate pierzi la faina.Pa cuvant.
Numai cavourile au fundatie cu caramida.

Bula
| Bula a răspuns:

NU!
Caramida se-nmoaie de la apa si "se topeste" dupa un timp!
Foloseste pentru fundatie pietre tari (nu calcaroase) sau beton!

| DenissaDeea a răspuns:

Sau folosit fundatiile de caramida pana in anii 60-62,(se mai gasesc fundatii de caramida la cladirile construite inainte de anii 60)acum materialul de baza la fundatie e betonul.

| Adry a răspuns:

Nu are legatura cu intrebarea ta dar poate te ajuta daca vrei sa iti construiesti o casa.
sketchup.google.com - un utilitar de la google cu care iti poti creea o casa virtual.