| cxxyy a întrebat:

E ceva serios deci rog seriozitate. Azi am mers in sufragerie si am zis sa iau cusca cu iepurele meu sa stea cu mine, l am adus si cam dupa 2min se uita intr-un punct incercam sa ii atrag atentia dar nimic. Asa ca am plecat din sufragerie si l am dus si pe el la loc. Acum cam vreo 3 luni stateam pe canapea cu o farfurie pe burta si ma uitam la televizor cand dintr o data simt cu ceva/cineva trage farfuria in asa fel incat sa cada pe joc precizez ca nu era curent sau vreun geam deschis am simtit exact cum cineva tragea farfuria nu ca aluneca. Alta intamplare, eram cu fratele meu in sufragerie el statea pe telefon iar eu pe fotoliu ma uitam la televizor, acolo este o masuta de care lipisem un scoci era nemiscat din nou nu era curent sau geam deschis, imi iau privirea 5 sec de la televizor si scociu a inceput sa se miste, cum? nu stiu. Si ultima intamplare, am intrat odata in sufragerie sa inchid geamul deoarece era seara si cand deschid usa vad cam la 2m o umbra alba (nu era a mea). Nu credeti ca toate astea se leaga? Spun decat adevaruri NU MINT! Stra bunica mea din partea bunicului a murit cam acum 5-6 ani si nu eram certate sau ceva ne intelegeam foarte bine, sa precizez ca langa casa noastre este inca una mai mica unde statea ea. Va rog raspunsuri serioase! Dau funda! Toate acestea s au intamplat doar in sufragerie!

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Imi aduci aminte de o experienta extrem de stranie ce am avut-o cand eram copil. Statusem cu mama mea si tatal meu la tv. Se terminase filmul la care ne uitam. Tatal meu tocmai stinsese tv-ul, si s-a auzit un pocnet asurzitor. Am ramas socati toti trei. Tatal meu a cautat sursa pocnetului. Nu a fost greu sa o gaseasca. Era o scrumiera rotunda sparta, exact in doua bucati simetrice. Spartura era perfecta, de parca cineva intentionat ar fi vrut sa fie doua bucati simetrice. Si nu arata a spartura, ziceai ca sticla scrumierei asa a fost turnata la ambele bucati. Acum, cand am studiat rezistenta materialelor si cum se comporta la socuri, ma minunez si mai mult. Sticla niciodata nu se sparge perfect drept. Scrumiera era groasa de mai bine de 1 cm, era mare si grea, si cu atit mai mult ar fi trebuit sa fie denivelari sau colturi distruse prin aparitia de cioburi (fiind foarte casanta, la spargere colturile si partile mai subtiri cedeaza si asa apar cioburile). Dar, nu, a fost o taietura perfect dreapta.
Mai mult, se intimplase la 12 noaptea.

| mihai69 a răspuns:

La fiecare „întâmplare" pot fi explicații credibile, cu cauze reale nu imaginare.
Doar un exemplu: iepurele tău aude „țiuitul" ultrasonic (imperceptibil omului) făcut de o sursă în comutație din TV (sau alt aparat din acea cameră). Scociul se poate mișca și din alte cauze - dilatare-contracție datorită radiației termice etc.

| LPCTSTR a răspuns:

Si nu iei deloc in considerare si cazul in care ai halucinatii? Halucinatiile sunt mult mai frecvente decat se zvoneste prin "popor", sansele sunt imuabil reale sa ai o boala mintala fata de sansele sa ai experiente senzoriale cu mortii... iar cel din urma caz este imposibil, deci, un consult psihiatric n-ar strica.

| cxxyy explică (pentru LPCTSTR):

Nu cred ca am halucinatii, daca si iepurele meu a simtit ceva...

| LPCTSTR a răspuns (pentru cxxyy):

Iepurii sunt iepuri, te astepti acum ca iepurele sa-ti spuna prognoza meteo de-acum incolo, sau ce?

| Ineys a răspuns:

Iepurele a avut flashback-uri din Vietnam atunci cand se uita in gol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iepurele tau are puteri telekinetice

| Naavin a răspuns:

Am sa-ti raspund cum stiu si cum ma priep. Lumea sa zica ce vrea, am sa iti dau un raspuns serios, asa cum ai cerut.

1. Nu e bunica ta. Conform Bibliei, sufletele oamenilor care au murit trupeste sunt fie in Rai fie in iad. Nu exista loc de mijloc, si sufletele oamenilor NU se pot intoarce in lumea noastra (Luca 16:19-31).

2. In schimb, exista diavoli. Nu Dumnezeu i-a creat, ci ei au decazut. https://mantuireaorg.blogspot.com/......creat.html
Ei pot ispiti, insela, batjocori si infricosa oamenii prin diferite moduri, cu scopul de a ii indeparta de Dumnezeu, si de a ii face sa se supuna lor. Ei pot sa faca felurite minuni-false, semne, sau chiar fenomene "paranormale", greu de explicat de mintea omeneasca. Ei au putere asupra oamenilor datorita pacatelor nespovedite
https://mantuireaorg.blogspot.com/......hului.html
Ca sa ne ferim de ei, trebuie sa ne Spovedim, sa ne Impartasim si sa ne rugam foarte mult, tinand post, intrucat Iisus a zis ca diavolii se tem de post si rugaciune. Sa tamaiezi prin casa si sa faci cu apa Sfintita.

3. Exista vrajitoare, care fac mult rau, ascultand de diavoli si trimitandu-i la oamenii care "le-au facut ceva", sau le-au suprat. Ca sa scapam de diavolii, necazurile, farmecele si vrajile facute de ele, trebuie sa facem exact acelasi lucru pe care l-am scris mai sus.

Sper ca te-am ajutat. Eu ti-am scris convingerile mele, depinde de fiecare ce crede, eu parerea nu mi-o voi schimba, oricum.
Noapte buna!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Naavin):

Ia, te rog, un pix si scrie pe o foaie: "sunt un dogmatic docil" si lipeste foaia de o tigaie, apoi iei tigaia in mana si da-ti cu ea in cap sa-ti revina simturile si ratiunea.
Imi vei multumi mai tarziu, ok?

| cristi202 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai sa ii multumesti tu lui Naavin in ziua in care vei descoperii ca demonii sunt reali, fie in viata aceasta, fie in cea de dincolo. Sper totusi sa nu o faci cu regretul ca nu mai poti schimba nimic.

| LPCTSTR a răspuns (pentru cristi202):

rolling on the floor
Acum ca am terminat de ras... esti patetic... alt dogmatic plictisit.

| cristi202 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mda, ai inceput cu risul. Nu cu examinarea dovezilor. Uite cine e cel dogmatic!
Dovezi: 1) o sticla sparta perfect drept, 2) Ora spargerii - 12 noaptea.
Ar trebui sa explici, dar nu ai cum, cum de sticla s-a spart perfect drept. E ca si cand, hai sa ducem in extrema un pic lucrurile, cineva ar avea o experienta cu apa ce ingheata la 100 de grade. Iti trebuie ceva mai mult decat stiinta aici. Spa nu ingheata, ea fierbe la 100 de grade. Sticla niciodata nu se sparge perfect drept, mai mult, in 99, 99% din cazuri, lasa in urma cioburi.
Dovezi exista. Sunt multe, si unele covirsitoare. Asa ca poti tu sa rizi cit vrei acum. Cu siguranta nu vei mai ride cand vei descoperi realitatea ultima. Si o vei face, mai devreme, sau mai tirziu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru cristi202):

Omule, tu cu cine vorbesti aici?

Eu ti-am raspuns la absurditatea asta:
"Ai sa ii multumesti tu lui Naavin in ziua in care vei descoperii ca demonii sunt reali, fie in viata aceasta, fie in cea de dincolo. Sper totusi sa nu o faci cu regretul ca nu mai poti schimba nimic."
Nu la povestea ta tampitawinking

| cristi202 a răspuns (pentru LPCTSTR):

E o poveste timpita pentru tine. Ea prezinta doar fapte. Daca te uiti atent, eu doar atit am prezentat. Ca mi-am dat cu parerea si cu privire la ce zicea Naavin, asta e o concluzie la acea intimplare, si alte zeci sau sute pe care le-am experimentat in 50 ani de viata, si care, ca si in cazul celei prezentate, m-au facut sa trag concluzia ca demonii exista, ca sunt cit se poate de reali. Am prezentat acea intimplare pentru ca are la mijloc o dovada stiintifica, spargerea sticlei, in mod natural sticla nu se sparge perfect drept, poti experimenta asta cit vrei, daca tu obtii o sticla sparta perfect drept, atunci eu nu voi mai crede ca e rezultatul activitatii demonice, dar nu vei reusi, caci insasi natura sticlei nu iti va permite. Plus ca scrumiera a fost taiata exact in doua jumatati identice. Daca tu inca nu ai avut experiente in ce privesc demonii, nu inseamna ca ei nu exista. Dar nici nu iti doresc o experienta pe viu. Unele sunt extrem de tulburatoare si infricosatoare. Dar poate ai sa ai si tu parte de vreuna, si vei ajunge sa crezi. Viata e lunga, nu se stie niciodata ce surprize iti ofera.

| LPCTSTR a răspuns (pentru cristi202):

Pot taia orice sticla cu o marja de 2 microni, cel putin, asta poate tata cu echipamentul lui, deci da! aberezi in nestire.
Sticla se poate sparge mai drept decat poti tu abera, ca s-a spart, cauzele sunt multiple: de la tensiune interna pana la bule microscopice de apa rezultate din neglijenta muncitorilor.

"Daca tu inca nu ai avut experiente in ce privesc demonii, nu inseamna ca ei nu exista"
Nu am pentru ca nu exista. Singurul loc in care demonii sunt reali sunt cartile cu povesti si legendele.
Ai 4 forte fundamentale care interactioneaza cu materia, iar altceva dincolo de aste 4 forte sunt numai aberatii.

| cristi202 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Aha. Se vede cit gindesti. Da, se poate taia sticla cu echipament special. Nu zic nu. Exista probabil lasere care sa o faca cu precizie de microni. Dar in acea seara nu exista un asemenea echipament, deci trebuie sa gasesti alta explicatie. Oricum, doar o forta serioasa si inteligenta poate taia sticla drept. Chiar tu ai adus dovada, ziceai de tatal tau cu echipamentul lui. Dar cand el nu a fost acolo, sau altcineva ca el, explicatia cu privire la demoni nu mai pare chiar atit de aberanta. Altfel, orice ai zice, studiaza rezistenta materialelor. Eu am studiat-o, si e clar ca sticla nu se sparge niciodata drept, ai zis si tu unele cauze. Absenta cioburilor ar trebui sa dea si ea de gindit la spargerea sticlei. Desigur ca nu si in cazul, taierii, dar acolo e vorba de o actiune inteligenta, nu de o crapare a sticlei accidentale.
Ce sigur esti tu ca demonii nu exista! Ce te face asa de sigur? Dovedeste ca nu exista, daca tot o sustii asa de tare!

| LPCTSTR a răspuns (pentru cristi202):

Fa-ti temele, breh, ti-am zis ca nu exista si punct.
Nu ma crezi? Nici ca mi-ar pasa.
Eu exist, ei nu; Eu iti spun ca nu exista, ei nu-ti spun nimic. Analogie simpla si logica. Chiar nu inteleg de ce vedeti ceilalti oameni drept inamici intelectual.
Aveti toti o durere atat de mare in c*r cand vine cineva si va da peste bot ca aberati... iar voi tot continuati cu aberatiile. Voi n-aveti ce cauta in societate! Plecati odata in munti si faceti-va ritualurile si cititi carti de adromit plozii si ramaneti cu demonii si restul imbecilitatilor... ca parca v-am vrea noi raul, sa va omoram; idioti debusolati ati fost si tot idioti debusolati veti ramane tu si restul dogmaticilor fara sens de pe planeta asta.

| cristi202 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ca sa zici ca eu aberez, trebuie sa dovedesti ca demonii nu exista, altfel e o vorba goala. Ori, tu ce faci? Aduci doar acuzatii si invective. Cam asa se intampla mereu. Cind nu stii, cand nu ai o baza logica a ceea ce crezi, e mai usor sa il faci timpit pe interlocutorul tau decat sa aduci dovezi pentru ceea ce crezi. Esti sigur ca nu exista demoni. Pe ce se bazeaza aceasta siguranta a ta? Daca nu sunt argumente logice, esti si tu dogmatic, doar ca de partea necredintei. Si nu ai cum sa aduci argumente logice in acest sens. Nu ai cum sa le stii pe toate ca sa te poti pronunta. Doar stiind toate lucrurile vei putea spune ca unul anume nu exista. O moneda poate ajunge sub un prag, tu sa o cauti, sa nu dai de ea si sa zici mai apoi ca nu e in casa. Cam in postura asta te afli tu. Sau, mai simplu, daca stai cu ochii inchisi noaptea pe luna plina si tu nu vezi luna nu inseamna ca ea nu exista, ci doar ca nu face parte din experienta simturilor tale. Pe National Geographic a fost un serial cu case bintuite, mai e si spiritismul care se ocupa tocmai cu astfel de lucruri, iar daca intrebi pe fiecare credincios practicant, iti va putea spune cel putin o experienta serioasa care sa iti demonstreze ca exista demoni care se implica uneori si in lumea fizica prin actiuni ciudate si inexplicabile. Lumea e mai mult decat stii tu, e mai mult decat experienta ta de pana acum. Daca tu nu ai experentat nimic, daca nici nu ai argumente macar logice, atunciai bine nu te pronunta, si nici nu mai fa in toate felurile pe altii. In acest caz, tu esti cel dogmatic.
Si inca ceva. Ei exista mai bine ca tine. Sunt mai reali ca tine. Viata ta e ca un vis in comparatie cu a lor. Viata ta e doar o oglindire a vietii spirituale din cealalta lume. Mai mult, Biblia spune despre cei ca tine ca sunt morti, spiritual vorbind. Un mort fizic nu simte nimic, nu vede nimic, si de s-ar putea pronunta ar zice ca nu exista nimic, pentru ca el nu.vede nimic. Daca esti tu in situatia asta, daca tu esti cel ce nu vede luna pentru ca e legat la ochi? Un om cu mintea deschisa si-ar pune si intrebarea asta.