| BuGsstormbunny a întrebat:

E o problema daca înălțimea încăperilor dintr-o casa e de 2.25m? Cu membrii familiei scunzi, sub 1.8m. Fără lustra pe tavan.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E superOK. Camerele joase sunt mai usor de încălzit.
Sotia mea are 1, 50, eu 2, 02. Cind ne-am facut o cabanuta, am scos-o la 2, 20 (la 2, 10 e grinda principala) ca sa nu am eu probleme. Dacă eram mic ca sotia mea, sa fi avut pana in 1, 60, faceam casuta piticilor, de maxim 1, 80, uneori ii mai zic asta. happy

| darrio2007 a răspuns:

Nu, de ce ar fi o problema?

| relian a răspuns:

E cam joasa.Cel mai jos tavan ar fi bun pe udneva la 2.4 metri, mai jos de atat nu te simti confortabil, asta chiar daca nu atingi tavanul cu capu.
Problema nu-i nici daca stai pe burtalaughing depinde de fiecare cum se simte, dar majoritatea oamenilor se simt confortabil de la 2.4 metri in sus cu tavanu.

| NLS a răspuns:

Iarna e avantaj, mai putin spatiu de incalzit,
vara vei avea nevoie de ventilatie buna (spatiile cu un volum mai mic de aer se incalzesc mai puternic).

Folosesti peste tot lustre de tipul asta:
https://evambient.ro/......r-crom.jpg

Usile e de preferat sa fie normale: 1.85m++.

No problem, daca iti vine Ghita Muresan in vizita, il tii in curte.

Casele taranesti de acum 140-150 ani, cam atat aveau (poate nici atat).

Insa pentru zilele noastre, as recomanda 2.55m ca un minim absolut, pentru orice constructie noua.
E vorba si despre efectul pe care il produce impartirea spatiului, raportul dintre cele 3 dimensiuni, etc
Sa ma explic: daca incaperea are 6x5m si doar 2, 25m inaltime, o sa te simti "stramtorat".

| BuGsstormbunny explică (pentru NLS):

Încăperea are 5x5, aproximativ.

| gabicoo a răspuns:

Pui instalație de neon!

| Lioana a răspuns:

Nu e problema daca tie iti place cum arata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai prieteni baschetbalisti e ok.

Răspuns utilizator avertizat